Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Kalejdoskop wydarzeń kulturalnych i sportowych

Kalendarz tegorocznych imprez kulturalnych, sportowych, historycznych i edukacyjnych, zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Każdy z mieszkańców czy odwiedzających naszą gminę, bez względu na wiek i zainteresowania będzie miał możliwość wzięcia udziału w interesujących wydarzeniach odbywających się przez cały rok 2019.

Na początek imieniny Konstancji, a potem …

Na Imieniny Konstancji (17 lutego) Konstanciński Dom Kultury przygotował spotkania, wystawy i koncerty poświęcone Konstancinowi i Konstancji hr. Potulickiej hr. Skórzewskiej, której to zawdzięczamy początek i nazwę naszego miasta.   1 marca obchodzony będzie Dzień Żołnierzy Wyklętych, m.in. w Szkole Podstawowej nr 2. Dzieci, młodzież, przyszłych mistrzów sceny, jak również miłośników teatru, zapraszamy do Hugonówki 16 – 17 marca na kolejny Festiwal Małych Form Teatralnych. Także w marcu odbędzie się już XXXIX Konkurs Recytatorski Warszawska Syrenka (Szkoła Podstawowa nr 2). Marzec zakończy się Piknikiem Rodzinnym pod hasłem „W zdrowym ciele, zdrowy duch” w Szkole Podstawowej nr 5 (30 marca).

Wiosna pełna nie tylko sportowych wydarzeń

Po raz drugi odbędzie się Bieg Krewniaka, impreza łącząca rekreację z pomocą osobom potrzebującym krwi (6 kwietnia). Specjalnie dla najmłodszych sportowców naszej gminy przygotowano Olimpiadę Przedszkolaka (26 kwietnia w hali GOSiR). A dzień później Gminny Ośrodek Sportu wraz z Polską Federacją Nordic Walking organizuje w Parku Zdrojowym Regionalny Puchar Nordic Walking. Majowy Rajd Rowerowy, czerwcowy Ogólnopolski Turniej Korfballu, Sportowy Dzień Dziecka (2 czerwca) i Konstanciński Festiwal Biegowy im. Piotra Nurowskiego (23 czerwca) – to kolejne wiosenne imprezy w naszej gminie, dla małych i całkiem dużych amatorów sportu. Dal uczniów szkół podstawowych przygotowywany jest Piknik Naukowy podczas Dnia Ziemi (19 kwietnia SP nr 5), Międzyszkolny Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej (w maju w SP nr 2) orazTydzień Europejski (27- 31 maja w SP nr 5). Ponadto wiosna to tradycyjne obchody Dnia Strażaka (12 maja w Parku Zdrojowym), Flis Festiwal (11-12 maja w Gassach) oraz Zielone Świątki (9 czerwca w Ciszycy),

Latem pora na kulturę

Już 26 maja rozpocznie sięLetni Sezon Artystyczny, a zatem na mnóstwo koncertów, pokazów, festiwali i potańcówek trwających przez wszystkie weekendy nadchodzącego lata. Barwne święto naszego miasta czyli Dni Konstancina, odbędą się 15 i 16 czerwca: czekają nas dwa dni wspaniałych kulturalnych atrakcji, kiedy wszyscy przeniesiemy się do dawnego Konstancina. Tydzień później obrzędy i obyczaje z dawnych lat, jak również muzyka oraz tradycyjne tańce na dechach obecne będą w Gassach podczas Wianków nad Wisłą (22 czerwca).W końcu czerwca odbędzie się II Festiwal Filmowy Świat Maklaka i jego przyjaciół (29-30 czerwca) – to możliwość obcowania z legendą polskiego filmu, a także szansa by spróbować swoich sił w konkursie filmowym. Lipiec i sierpień to czas imprez kulturalnych, wypoczynku oraz dostawy dużej dawki pozytywnego humoru. 13-14 lipca zapraszamy na kolejny Jazz Zdrój Festiwal im. Louisa Armstronga, gromadzący na deskach amfiteatru najlepsze zespołu dixielandowe i swingowe. W sierpniu, wyczekiwany przez niektórych cały rok, teatralno-kabaretowy Festiwal 3 2 1 Impro. Biegających na dłuższe i krótsze dystanse zapraszamy na Konstanciński Festiwal Biegowy im. Piotra Nurowskiego (23 czerwca). Wszyscy, którzy będą chcieli spędzić lato aktywnie i na sportowo, będą mogli skorzystać z propozycji Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji czyli imprez w ramach Lata w Mieście (30 lipca – 17 sierpnia).

Jesienią nie ma czasu na nudę

1 września obchodzona będzie 80. rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Początek września to czas podziękowania za zebrane tegoroczne plony, czyli Dożynki Gminne. Wrzesień to kolejny festiwal Otwarte Ogrody i wyjątkowa możliwość, aby poznać nasze miasto-ogród i pasje jego mieszkańców. To dwa dni darmowych koncertów, wystaw, prezentacji, wycieczek, na które przyjeżdżają do nas setki turystów. 14 września odbędzie się Festyn rodzinny Trzeźwo, zdrowo, na sportowo z Konstancińskim Stowarzyszeniem Rodzin Abstynenckich „Constans 2010”.

Nie zabraknie kolejnych wydarzeń sportowych, rokrocznie odbywających się w naszej gminie. I tak amatorzy rowerowej turystyki wezmą udział 15 września w Rajd Rowerowym po naszej gminie, a fani rowerowych wyścigów w Lotto Poland Bike Marathon (22 września). Biegacze uczczą pamięć Tomasza Hopfera, biorąc udział 22 września w piątym już biegu jego imienia. Mali modelarze będą mogli powalczyć na Łąkach Oborskich o puchary burmistrza podczas Święta Latawca (5 października). Sołectwo Habdzin zaprasza 13 października na XIII Bieg Papieski, organizowany ku pamięci Jana Pawła II. Sylwetkę i dokonania pierwszego sołtysa Konstancina, oraz wybitnego literata, przybliży nam Dzień Wacława Gąsiorowskiego (25 października w SP nr 2). Konstanciński Dom Kultury zaprasza konstancińskich twórczych seniorów do udziału w Przeglądzie Twórczości Artystycznej Seniorów „Wrzosowiska” (20 października). 11 listopada uczcimy 101-rocznicę odzyskania niepodległości. Tego dnia odbędzie się XIX Bieg Niepodległości i tradycyjny już Piknik Patriotyczny w Parku Zdrojowym. W listopadzie także, tradycyjnie w Szkole Podstawowej nr 2 odbędzie się Ogólnopolski Konkurs o Życiu oraz Twórczości Stefana Żeromskiego.

Zimą Konstancin-Jeziorna nie zamiera

W niedzielę 15 grudnia zapraszamy do Parku Zdrojowego na pełen atrakcji i świątecznego nastroju Jarmark Bożonarodzeniowy połączony z wigilią miejską. W tym dniu będzie można spotkać świętego Mikołaja, złożyć sobie wzajemne życzenia łamiąc się opłatkiem oraz uczestniczyć w koncertach kolęd. Tego dnia, otwarciem lodowiska w Parku Zdrojowym rozpocznie się zimowy sezon sportowy.

Autor:

2019-01-21

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer