Zespół Pałacowo-Parkowy w Oborach Park Zdrojowy Tężnia solankowa Amfiteatr C.H. Stara Papiernia Most na rzece Jeziorce Tężnia solankowa

OSTRZEŻENIE DLA ROLNIKÓW

W związku z wykryciem u padłych dzików, genetycznego wirusa afrykańskiego pomoru świń,
na terenie województwa mazowieckiego, powiat Piaseczno w miejscowości Cieciszew/Piaski Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Główny Lekarz Weterynarii apelują do hodowców trzody chlewnej oraz wszystkich mieszkańców o przestrzeganie zasad postępowania w takich przypadkach.

APEL

Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
oraz
Głównego Lekarza Weterynarii

do hodowców trzody chlewnej


Szanowni Państwo!

ASF. czyli afrykański pomór świń — nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki I niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.

Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:

- nie kupujcie świń z niewiadomego źródła pochodzenia,

- utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,

- stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących.

- wyłóżcie maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wiatami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.

Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracj i będą nakładane kary administracyjne.


Poniżej publikujemy do pobrania ROZPORZĄDZENIE NR 1/2017 POWIATOWEGO LEKARZA WETERYNARII W PIASECZNIE  z dnia 1 grudnia 20147 roku, w sprawie zwalczania afrykańskiego pomoru świń na części obszaru powiatu piaseczyńskiego oraz link do filmu https://www.youtube.com/watch?v=F-MMSD7CCC4

Autor:

2017-12-01

MIASTA PARTNERSKIE

PARTNERZY

NALEŻYMY DO

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer