Zespół Pałacowo-Parkowy w Oborach Park Zdrojowy Tężnia solankowa Amfiteatr C.H. Stara Papiernia Most na rzece Jeziorce Tężnia solankowa

Zimą dbamy o latających sąsiadów

Zimowe warunki pogodowe mogą być dla nas uciążliwe, ale dla ptaków mrozy i opady śniegu oznaczają walkę o przeżycie. Pomagajmy ptakom, które zostają u nas na zimowe miesiące, ale róbmy to w sposób właściwy.

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna realizuje zimową akcję dokarmiania ptaków zimujących na rzece Jeziorce w okolicach Starej Papierni. Systematyczny monitoring prognozowanej pogody oraz obserwacja zachowania łabędzi i kaczek pozwala na rozpoczęcie dokarmiania w najbardziej pożądanym momencie. Gdy zima ma łagodny przebieg, pracownicy Urzędu wstrzymują się z dokarmianiem, aby nie zachęcać ptaków do gromadzenia się w jednym miejscu.  


Jak dokarmiać, aby nie szkodzić?

Dokarmianie podczas silniejszych mrozów i opadów śniegu, to jeden ze sposobów zapobiegania wystąpieniu wielu chorób, zwłaszcza ptasiej grypy. Celem dokarmiania ptaków przez pracowników Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa, jest także zapobieganie karmieniu ptaków chlebem i bułkami przez mieszkańców. Pieczywo nie jest bowiem pokarmem wskazanym do spożywania przez ptaki. Po namoknięciu szybko się psuje i jest szkodliwe dla ich zdrowia – pieczywo przyjmowane przez dłuższy czas prowadzi do powstawania schorzeń układu pokarmowego u ptaków. Szczególnie niebezpieczny jest chleb biały – jako pokarm przetworzony, może prowadzić do poważnych chorób, a nawet śmierci zwierząt. Pamiętajmy: ptaki to nie śmietniki – nie możemy traktować ich jako sposobu na utylizację domowych odpadków. Pleśń jest dla nich trująca, podobnie jak dla nas. Wskazanym do spożywania przez ptaki pokarmem jest mieszanka ziaren pszenicy i kukurydzy. Taki pokarm właśnie został zakupiony przez Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna  i regularnie wysypywany jest do specjalnie w tym celu ustawionych korytek, umożliwiających łatwe korzystanie przez ptaki.


Zimowe problemy ptaków wodnych

Ptaki z rzędu blaszkodziobych przystosowane są do spędzania zimy na wodzie. Kontrolują swoją naturalną puchową izolację termiczną rozprowadzając dziobem wydzieliny z gruczołu kuprowego, poprawiające stopień natłuszczenia piór. Gdy jednak wychodzą z wody, narażają się na wychłodzenie. Z tego powodu, jeżeli występują silne mrozy i lód skuje brzegi Jeziorki, na fragmentach brzegu wykładana jest ściółka, ułatwiająca łabędziom i kaczkom wychodzenie z wody do przygotowanych karmników z pokarmem.  
Podczas karmienia zawsze prowadzona jest obserwacja zachowania ptaków, co w połączeniu z wieloletnim doświadczeniem pracowników urzędu w postępowaniu z ptakami, skutecznie pomaga w przetrwaniu trudnego okresu.Autor:

2018-01-12

MIASTA PARTNERSKIE

PARTNERZY

NALEŻYMY DO

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer