Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Straciłeś dokumenty? Zastrzeż je w banku!

Trwa ogólnopolska kampania informacyjna „Dokumenty zastrzeżone”. Projekt realizowany jest przez Związek Banków Polskich pod patronatem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz we współpracy z Policją i Federacją Konsumentów.

Celem kampanii informacyjnej jest poszerzenie wiedzy o potrzebie zastrzegania w bankach utraconych dokumentów tożsamości przez każdą osobę, której taka sytuacja się przytrafiła – nie ma znaczenia, czy stało się to w wyniku zgubienia czy kradzieży.


Zadbajmy o własne bezpieczeństwo

Obecnie zgłoszenie utraty np. dowodu osobistego, prawa jazdy czy paszportu na Policji czy w urzędzie już nie wystarczy. Dla własnego bezpieczeństwa, dane mogą zostać wykorzystane np. do celów przestępczych, oraz ochrony swojego mienia o takim zdarzeniu należy niezwłocznie powiadomić również bank, którego jesteśmy klientem. W przypadku kiedy ktoś nie posiada rachunku bankowego, to powinien udać się do banku przyjmującego zastrzeżenia od wszystkich osób (aktualna lista instytucji dostępna jest na stronie internetowej: www.dokumentyzastrzezone.pl).


System dokumentów

System Dokumentów Zastrzeżonych to jedyna w Polsce ogólnokrajowa, powszechnie dostępna baza danych o zastrzeżonych dokumentach tożsamości. Zgromadzonych jest w niej ponad 850 tys. informacji o utraconych dokumentach. Komunikat wskazujący na to, że dokument znajduje się w tej bazie, a tym samym powinien być wyeliminowany z obrotu, szybko pojawia się we wszystkich polskich placówkach bankowych oraz u szeregu firm i instytucji uczestniczących w systemie.


Co zrobić w przypadku utraty dokumentów?

Poniżej przedstawiamy czynności, które należy wykonać w przypadku utraty dokumentu tożsamości:

  1. Zastrzeżenie w Systemie Dokumenty Zastrzeżone – w swoim banku lub w dowolnym banku przyjmującym zastrzeżenia także od osób niebędących jego klientami. Wystarczy zgłosić zastrzeżenie tylko w jednym banku, a dane zostaną automatycznie przekazane do wszystkich pozostałych uczestników Systemu. Najlepiej to zrobić osobiście w oddziale bankowym. Część banków przyjmuje zastrzeżenia również telefonicznie, pod numerem +48 828 828 828 (tylko od własnych klientów, po zdalnej weryfikacji tożsamości). Można również skorzystać z konta na stronie: www.bik.pl (tylko pod warunkiem, że osoba zastrzegająca miała tam już wcześniej założone konto z wykorzystaniem danych z utraconego dokumentu).
  2. Powiadomienie Policji – o ile dokumenty utracono w wyniku przestępstwa.
  3. Zawiadomienie najbliższego organu gminy lub placówki konsularnej i wyrobienie nowego dokumentu informacje dotyczące konieczności zawiadomienia organu gminy o utracie dokumentu, znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

 
Jakie rodzaje dokumentów należy zastrzegać?

  • Najważniejsze są: dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, książeczka wojskowa, książeczka marynarska, karta pobytu, dowód rejestracyjny oraz karta płatnicza.


Dlaczego należy zastrzec utracone dokumenty?

Codziennie notuje się nawet kilkadziesiąt prób posłużenia się cudzym lub podrobionym dokumentem. Wykorzystywane są m.in. do:

  • wyłudzenia pożyczki,
  • wynajęcia mieszkania lub pokoju hotelowego w celu kradzieży wyposażenia czy unikania opłat,
  • kradzieży wypożyczonego samochodu lub innych przedmiotów,
  • zakładania fikcyjnych firm do wyłudzania kredytów, zwrotu podatków.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.dokumentyzastrzezone.pl.


Do pobrania

Autor: Materiały prasowe

2019-12-27

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer