Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Konstancin-Jeziorna wśród najbogatszych

Konstancin-Jeziorna znalazł się na liście najzamożniejszych samorządów opublikowanej przez magazyn „Wspólnota”. W kategorii miasteczka nasza gmina zajęła czwarte miejsce – w rankingu wojewódzkim oraz trzynaste – w ogólnopolskim.


Autorzy rankingu

Ranking zamożności polskich samorządów powstaje od kilkunastu lat, a opracowuje go magazyn „Wspólnota”. Jego autorem jest prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego. – Rok 2018 był rekordowy pod względem wielkości inwestycji samorządowych – zauważa prof. Paweł Swianiewicz. – Przekroczony został pułap z najlepszych jak dotąd pod tym względem lat 2009–2010.

Jest też negatywna tendencja. Jak twierdzi prof. Swianiewicz, sytuacja finansowa sektora samorządowego tylko pozornie się poprawia, ale w rzeczywistości jest rezultatem realizacji rządowych programów społecznych. – Mogą one mieć pozytywne skutki dla sytuacji społecznej w kraju, ale nie mają wiele wspólnego ze swobodą prowadzenia polityki rozwojowej przez samorządy albo ze zdolnością władz lokalnych do wykonywania innych zadań publicznych – podkreśla autor rankingu.

Metodyka rankingu

Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat – dochody własne każdego samorządu, do których wlicza się także subwencje, są dzielone przez liczbę ludności danej jednostki. Pomija się przy tym wpływy z dotacji celowych. Dodatkowo, podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane jeszcze na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęto od nich składki przekazywane przez samorządy na tzw. „janosikowe”. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Jak podkreśla „Wspólnota”, chodziło o to, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji fiskalnych.


Kto na szczycie ?

Najbogatszym regionem, już czwarty rok z rzędu, zostało Mazowsze (420,97 zł dochodu liczonego na jednego mieszkańca). Na szczycie rankingu miast wojewódzkich – co również nie jest żadnym zaskoczeniem – znalazła się Warszawa z dochodem w wysokości 7747,11 zł na mieszkańca. Wśród miast powiatowych na czele są Polkowice (dolnośląskie) z dochodem 6950,52 zł na mieszkańca. Drugie jest Piaseczno, które może się pochwalić dochodem w wysokości 4860,82 zł. Spośród miast na prawach powiatu numerem jeden niezmiennie od dziewięciu lat pozostaje Sopot (z dochodem 7494,71 zł). Wśród powiatów najzamożniejszym w ubiegłym roku był powiat człuchowski na Pomorzu (dochód – 1455,44 zł), a spośród gmin wiejskich – Kleszczów (łódzkie) z dochodem w wysokości 35829,15 zł.


Konstancin-Jeziorna w rankingu

W kategorii miasteczka na szczycie uplasowała się Krynica Morska (pomorskie) z dochodem 11018,01 zł. Gmina Konstancin-Jeziorna z dochodem 5586,89 zł na mieszkańca znalazła się, tak jak przed rokiem, na miejscach – trzynastym (w rankingu ogólnopolskim) i czwartym (w rankingu wojewódzkim), zostawiając w tyle ponad 500 miast. Cały ranking do pobrania TUTAJ.

Autor: Patryk Siepsiak

2019-07-25

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer