Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Bezpieczny wypoczynek nad wodą

Połowa wakacji już za nami, a pogoda i temperatury zachęcają do wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy o rozwadze podczas plażowania. Przypominamy, że na terenie gminy Konstancin-Jeziorna nie ma żadnych oficjalnych kąpielisk.

Wakacje w pełni, z pewnością wielu z nas ochłody przed upałami będzie szukać nad wodą. Na terenie Mazowsza w tym sezonie zgłoszono 24 kąpieliska oraz 20 miejsc „okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli”. Uwaga! Żadnego z nich nie ma na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Zakaz kąpieli obowiązuje m.in. w Wiśle i Jeziorce. Rzeki, szczególnie ta pierwsza, są bardzo zdradliwe, a nierozważna zabawa może zakończyć się tragicznie.

Alarmujące statystyki

Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, od początku czerwca w Polsce utonęło już 85 osób. Wśród ofiar wypoczynku nad wodą jest m.in. 20-latek, który utonął na dzikim kąpielisku w miejscowości Brześce niedaleko Góry Kalwarii. Statystyki są alarmujące, dlatego służby apelują o rozwagę i ostrożność. Wybierajmy tylko strzeżone kąpieliska,gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwają ratownicy. – Pod żadnym pozorem nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu i narkotykach – mówi Stanisław Grudzień, komendant Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. – Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody, będąc rozgrzanym. Różnica temperatur może wywołać szok termiczny.

Niewiele dzieli zabawę od tragedii

Woda to zdradliwy i niebezpieczny żywioł, należy podchodzić do niego z pokorą. Doskonale o tym wie Jacek Czech, paraolimpijczyk i multimedalista w pływaniu. Mieszkaniec Konstancina-Jeziorny, kiedy miał 18 lat, skoczył do płytkiej wody jeziora i uderzył o dno. Teraz porusza się na wózku inwalidzkim, ale mimo tragedii, jaka go spotkała, nie załamał się. Wytrwale dąży do celu – chce osiągać jak najlepsze rezultaty w pływaniu. Mężczyzna przestrzega też młodych ludzi przed konsekwencjami nierozważnych zachowań. – Nie przeceniajmy swoich umiejętności, na otwarte akweny wypływajmy tylko z asekuracją – apeluje Jacek Czech. – Nie skaczmy do nieznanej i zbyt płytkiej wody.

Informujmy o niebezpieczeństwie

Jeśli zauważymy niebezpieczną sytuację nad wodą, dzwońmy na numer alarmowy 112. Rejony dzikich
kąpielisk patrolować będą regularnie straż miejska i policja. Zróbmy wszystko, by wakacyjny wypoczynek
był miłym wspomnieniem, a nie kolejnym dramatem.

Autor: Antoni Pomianowski

2019-08-02

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer