Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Gmina w rankingu samodzielności

Gmina Konstancin-Jeziorna znalazła się w gronie samorządów, które mogą pochwalić się wysoką samodzielnością finansową. Ranking za 2018 rok opublikowała Krajowa Rada Regionalnych Izb Obrachunkowych.


Dochody gminy

Ranking powstał na podstawie danych ze sprawozdań jednostek samorządu terytorialnego z wykonania budżetów. Jak wyjaśnia Krajowa Rada RIO, w 2018 r. budżety samorządów mniej więcej w połowie opierały się na dotacjach i subwencji ogólnej przekazywanych z budżetu państwa. Pozostałą część dochodów całkowitych stanowiły dochody własne. Według RIO: „są to szczególne rodzaje dochodów, ponieważ świadczą o poziomie samodzielności finansowej samorządu”.


Kto w ranking?

Jak informuje Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej, spośród wszystkich samorządów wysoką samodzielność finansową, mierzoną wskaźnikiem udziału dochodów własnych na poziomie przekraczającym 70 proc. dochodów, charakteryzowały się 23 gminy i 3 miasta na prawach powiatu. Na szczycie rankingu jest gmina Kleszczów (samodzielność: 90,66%). Podium uzupełniają gminy Rewal (84,86%) i Dziwnów (80,93%). Gmina Konstancin-Jeziorna w zestawieniu zajęła 12. pozycję (75,23%).


Niesamodzielne gminy

Z kolei w gronie najbardziej niesamodzielnych finansowo samorządów znalazły się m.in.: Dzikowiec (10,95%), Aleksandrów (13,01%) i  Lipnica Wielka (14,16%). W budżetach tych gmin udział dochodów własnych stanowił mniej niż 15 proc. 

Szczegółowe informacje na temat rankingu można znaleźć na stronie: samorzad.pap.pl.

Autor: Patryk Siepsiak/PAP

2019-08-20

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer