Zespół Pałacowo-Parkowy w Oborach Park Zdrojowy Tężnia solankowa Amfiteatr C.H. Stara Papiernia Most na rzece Jeziorce Tężnia solankowa

Zapraszamy na święto plonów do Gassów

Występy artystyczne, prezentacja wieńców dożynkowych, turniej sołectw, gigantyczny tor przeszkód dla dzieci i dorosłych oraz koncerty zespołów disco polo – to tylko niektóre atrakcje święta plonów. W tym roku spotkamy się 1 września na boisku w Gassach.


Korowód i msza dziękczynna

Organizatorzy – Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz sołectwo Gassy – zadbali o moc atrakcji, więc nikt się nie będzie nudził. – Razem będziemy kultywować piękną polską tradycję wykonywania wieńców i wspólnie podziękujmy za tegoroczne plony – zachęca Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy.
Obchody tegorocznych dożynek rozpoczną się o godz. 11.45 tradycyjnym korowodem i prezentacją wieńców, po których o godz. 12.00 odprawiona zostanie msza polowa dziękczynna.


I do tańca, i do śpiewu

Ważną rolę podczas święta plonów będą odgrywać starostowie dożynek. W tym roku ta zaszczytna funkcja przypadła Joannie Kocon i Mariuszowi Śliwce z Gassów. To oni 1 września przekażą bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce gospodarza gminy. Burmistrz Kazimierz Jańczuk symbolicznie podzieli go wśród zgromadzonych mieszkańców i gości, po czym rozpoczniemy wspólne biesiadowanie. Na scenie, która stanie na boisku vis-à-vis Ochotniczej Straży Pożarnej w Gassach, wystąpią m.in.: zespół Samba ze Szkoły Podstawowej nr 3, Uczniowski Klub Karate Kyokushin IPPON, tancerze z Egurrola Dance Studio Konstancin-Jeziorna, Grupa ER-nest z Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także zespoły: Łurzycanki, Cendrowianki, Majtki Pana Kapitana, Jarzębina Czerwona oraz Kuźnia Artystyczna z Centrum Kultury Wilanów. Do tańca zagrają też topowi artyści disco polo – zespoły Enjoy (godz. 18.00) i Moment (godz. 19.00). Z pewnością usłyszymy takie hity jak: „Zaczarowała mnie”, „Wszystko tobie dam” czy „Niebieskie oczy”. Imprezę, którą poprowadzą Aleksandra Kostka – telewizyjna „pogodynka" i Piotr Dzięcielski, zakończymy zabawą taneczną. Szykuje się świetna zabawa w rytmie największych przebojów wszech czasów.


Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Dożynkom towarzyszyć będzie piknik rodzinny, pełen atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Szykujemy dla was m.in.: gigantyczny, 25-metrowy tor przeszkód oraz park zabaw dla najmłodszych, zawody rekreacyjno-sportowe i warsztaty plastyczne. Ale to jeszcze nie wszystko. Przychodnia Grapa zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne, a Centrum Kompleksowej Rehabilitacji – do strefy zdrowia, w której czekają wykłady i konsultacje na temat boreliozy, osteoporozy czy leczenia dolegliwości stóp. W miasteczku ekologicznym dzieci dowiedzą się m.in., jak odpowiednio segregować odpady i dbać o środowisko naturalne. Odbędą się też pokazy strażackie oraz kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zabraknie również stoisk handlowych ani specjałów serwowanych na stoiskach gastronomicznych.


Turniej sołectw

W tym roku podczas dożynek, po raz drugi w historii, przeprowadzony zostanie także turniej sołectw. Wezmą w nim udział: Cieciszew, Ciszyca, Czernidła, Dębówka, Gassy, Kawęczyn, Kawęczynek, os. Mirków, Obory, Opacz i Parcela. Pięcioosobowe drużyny będą musiały zmierzyć się z rywalami w ośmiu konkurencjach obejmujących m.in.: tor przeszkód, rzut ziemniakiem, bieg z taczką czy zbijanie balonów cepem. Emocji i śmiechu z pewnością nie zabraknie, a na najlepszych czekają nagrody. Wręczone zostaną również wyróżnienia dla „Rolników Roku” oraz dla twórców najpiękniejszych wieńców dożynkowy. Zapraszamy do Gassów, bo będzie się działo!Autor: Patryk Siepsiak

2019-08-12

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer