Zespół Pałacowo-Parkowy w Oborach Park Zdrojowy Tężnia solankowa Amfiteatr C.H. Stara Papiernia Most na rzece Jeziorce Tężnia solankowa

Gmina uzdrowiskowa

Tagi:

Historia Konstancina, jako miejscowości uzdrowiskowej rozpoczyna się w 1897 roku, kiedy spokrewniony z właścicielami Obór hrabia Witold Skórzewski oraz hrabia Władysław Mielżyński podjęli się budowy podwarszawskiego letniska.
Dzisiejszy Konstancin jest szybko rozwijającym się ośrodkiem rehabilitacji i lecznictwa uzdrowiskowego oraz centrum weekendowego wypoczynku dla mieszkańców Warszawy. W 1917 roku Konstancin-Jeziorna otrzymał status uzdrowiska. O nadaniu tego statusu zadecydowały walory przyrodolecznicze, głównie klimatyczne, z powietrzem przepełnionym wonią olejków eterycznych i śpiewem ptaków. Konstancin-Jeziorna to jedyne uzdrowisko położone na Mazowszu, w bezpośrednim sąsiedztwie stolicy.
Historię Uzdrowiska Konstancin-Zdrój Sp. z o.o. zapoczątkowało otwarcie Sanatorium Uzdrowiskowego „Warszawianka” w 1965 roku. W latach 90-tych po remoncie i rozbudowie Szpital „Warszawianka” przekształcił się w pensjonat, obecnie hotel „Konstancja”, a sąsiadujący obiekt dawnej restauracji Berentowicza mieści obecnie restaurację „Konstancja”. Kolejne Sanatorium „Przy Źródle” powstało w 1966 roku po zakończonych pracach nad odwiertem solanki. Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej istnieje od 1975 roku. W roku 2007 obiekt ten został poddany kapitalnemu remontowi. Szpital Rehabilitacji Neurologicznej istnieje od 1962 roku. W roku 1996 z inicjatywy Fundacji Sue Ryder, powstał nowy pawilon szpitalny w miejscu zdekapitalizowanego, z lat 60-tych. W latach 2006-2007 Spółka, wykorzystując środki otrzymane w ramach dokapitalizowania przez Skarb Państwa, wybudowała i oddała do użytku nowy obiekt Szpitala Rehabilitacji Neurologicznej, tj. nowoczesny pawilon z basenem, salami ćwiczeń i rehabilitacji oraz pokojami. W roku 1977 P.P. „Uzdrowisko Konstancin” otrzymało po Medycznym Studium Zawodowym Fizjoterapii obiekt zwany „Białym Domem”. Równolegle powstała tężnia solankowa, której budowę rozpoczęto 1974, a ukończono w roku 1979. W 1982 roku P.P. „Uzdrowisko Konstancin” utworzyło Szpital Uzdrowiskowy „Fraszka”. Szpital Uzdrowiskowy „Marysieńka”, dawniej willa rodziny Choromańskich, przez wiele lat mieściła piękną, stylową kawiarnie. Obecnie stanowi siedzibę Zarządu Uzdrowiska Konstancin-Zdrój Sp. z o.o. Uzdrowisko Konstancin-Zdrój Sp. z o.o. została utworzona w drodze komercjalizacji Przedsiębiorstwa Państwowego Uzdrowisko-Konstancin.

Działalność lecznicza Uzdrowiska Konstancin-Zdrój Sp. z o.o. opiera się na skutecznym leczeniu i rehabilitacji dorosłych w systemie stacjonarnym oraz w systemie ambulatoryjnym, ze schorzeniami:

1. neurologicznymi (kompleksowa rehabilitacja ruchowa i psychologiczna, głównie chorych po udarach i urazach mózgu);

2. układu krążenia (kompleksowa rehabilitacja pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych i zabiegach kardiochirurgicznych);

3. narządu ruchu;

4. układu oddechowego.

Oferujemy Państwu diagnostykę, leczenie i rehabilitację chorób układu krążenia, układu nerwowego, układu oddechowego, narządu ruchu a także szereg zabiegów leczniczych m.in. kinezyterapii, magnetoterapii, kąpiele solankowe i perełkowe a także krioterapię i wiele innych, jak również specjalistyczne leczenie ambulatoryjne prowadzone przez lekarzy specjalistów wykorzystując badania diagnostyczne (echo serca, Holter, badania laboratoryjne, itp.)

W ramach kompleksowej rehabilitacji wykorzystywane są m.in. zabiegi: jonoforeza, sollux, okłady parafinowe, interferencje, magnetronik, inhalacje, magnetoterapia, laseroterapia, laser, krioterapia miejscowa, masaż klasyczny, masaż wirowy, kinezyterapia, okłady borowinowe, trening interwałowy. Leczenie uzdrowiskowe to nie tylko stosowanie zabiegów, ale również zmiana klimatu i otoczenia, które niezwykle korzystnie wpływa na przebieg rehabilitacji.

Wszystkie obiekty prowadzone przez Uzdrowisko Konstancin-Zdrój Sp. z o.o. znajdują się na terenie strefy uzdrowiskowej. Są to:

Tężnia solankowa – jest obiektem leczniczym - inhalatorium na wolnym powietrzu, służące profilaktyce oddechowej. Działanie lecznicze solanki korzystnie wpływa na układ nerwowy, układ gruczołów dokrewnych jak i ogólną odporność organizmu.
Zakład Przyrodoleczniczy „Biały Dom” – od 1977 roku prowadzi rehabilitację ogólnoustrojową. Obsługuje pacjentów z „Białego Domu”, sanatorium „Przy Źródle” oraz pacjentów komercyjnych. Oferuje swoim pacjentom zabiegi z zakresu kinezyterapii i fizykoterapii.
Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej „Biały Dom” – prowadzi późną rehabilitację kardiologiczną zalecaną po przebytym zawale mięśnia sercowego u pacjentów kardiochirurgicznych oraz chorych przewlekle z powodu zaburzeń krążenia.
Sanatorium Uzdrowiskowe „Przy Źródle” – obecnie nieczynne, położone w samym centrum Parku Zdrojowego, naprzeciw tężni solankowej. Aktualnie zamknięte - w tym miejscu budowany jest nowy obiekt.
Szpital Rehabilitacji Kardiologicznej – zajmuje się kompleksową rehabilitacją pacjentów po ostrych zespołach wieńcowych i zabiegach kardiochirurgicznych. Od początku roku prowadzona jest współpraca z Instytutem Kardiologii w Aninie, polegająca na przyjmowaniu pacjentów na rehabilitację kardiologiczną. W szpitalu działają także poradnie specjalistyczne: poradnia kardiologiczna, poradnia antynikotynowa i poradnia neurologiczna. Nasz ośrodek jest kolebką polskiej rehabilitacji kardiologicznej. Tu pracowali najwybitniejsi kardiolodzy.
Szpital Rehabilitacji Neurologicznej – od ponad 45 lat prowadzi kompleksową rehabilitację ruchową i neuropsychologiczną, głównie chorych po udarach i urazach mózgu. Pewną specyfikacją placówki jest prowadzenie rehabilitacji zaburzeń wyższych czynności nerwowych, ze szczególnym uwzględnieniem zaburzeń mowy o cechach afazji. Szpital Rehabilitacji Neurologicznej jest pierwszą tego typu placówką w Polsce.

Autor: Anna Pocheć

2014-02-11

MIASTA PARTNERSKIE

PARTNERZY

NALEŻYMY DO

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer