Konstancin-Jeziorna na "Święcie Europy"

Przedstawiciele gminy Konstancin-Jeziorna na początku lipca uczestniczyli w "Święcie Europy" i jubileuszowym spotkaniu miast partnerskich niemieckiego Denzlingen.

Władze i mieszkańcy Denzlingen hucznie świętowali okrągłe rocznice nawiązania współpracy z miastami partnerskimi - francuskim Saint-Cyr-sur-Mer (40-lecie), angielskim Hykeham (25-lecie) i włoskim Città della Pieve (20-lecie). Wśród ponad 200 gości nie mogło zabraknąć również przedstawicieli gminy Konstancin-Jeziorna, czwartego i zarazem najmłodszego miasta bliźniaczego Denzlingen.

Na zaproszenie burmistrza Markusa Hollemanna w "Święcie Europy" uczestniczyli: Kazimierz Jańczuk - burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna, jego druga zastępczyni - Dorota Gadomska, Andrzej Cieślawski - przewodniczący rady miejskiej, Joanna Muszyńska-Dziurny - kierownik Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Społecznymi Urzędu Miasta i Gminy, a także miejscy radni oraz mieszkańcy Konstancina-Jeziorny. Oficjalne uroczystości odbyły się w centrum kultury i społeczności. Były podziękowania za lata współpracy i życzenia pomyślności na przyszłość. – Kontakty lokalnych społeczności, często z odległych rejonów Unii Europejskiej, stanowią ważny fundament europejskiej wspólnoty - podkreślił w swoim przemówieniu Kazimierz Jańczuk. – Dzięki wymianom międzyszkolnym i sportowym młodzieży przełamywane są stereotypy. Uczniowie poznają kulturę i obyczaje swoich rówieśników.

Burmistrz gminy wspomniał też, jak ważna jest wzajemna nauka, wymiana doświadczeń i dobrych praktyk, czego doskonałym przykładem może być otwarty niedawno w Konstancinie-Jeziornie "Przystanek książka". Pomysł uruchomienia samoobsługowej, bezpłatnej wypożyczalni książek został "podpatrzony" właśnie w Denzlingen, gdzie funkcjonuje ona już od ponad dwóch lat. Jak przystało na prawdziwy jubileusz nie mogło zabraknąć prezentów. Konstancińska delegacja wręczyła wszystkim oficjelom obrazy przedstawiające Willę Hugonówkę. Z kolei na upominku podarowanym burmistrzowi Hollemannowi widniał Pałac w Oborach. Tę część rocznicowych uroczystości uświetniły występy m.in. Orkiestry Symfonicznej Liceum Erasmus oraz chóry "Ililanga St. Cyr" i "Concordia".

Jubileuszowym obchodom towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne i sportowe. W holu miejscowego ratusza otwarto wystawę zdjęć prezentujących Konstancin-Jeziornę i Denzlingen w obiektywach polskich i niemieckich fotografów. Z okazji "Święta Europy" zorganizowano też festyn, podczas którego przedstawiciele Konstancina-Jeziorny - ubrani w kolorowe koszulki z herbem gminy - zapraszali jego uczestników do przyjazdu do Polski. Nasze stoisko cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zarówno Niemców, jak i Polaków mieszkających w Denzlingen. Gratulacje zebrały też prezentacje multimedialne pokazujące gospodarkę wodną i wyniki eurowyborów w gminie Konstancin-Jeziorna.

Sportowych emocji dostarczył mecz w "żywe" piłkarzyki. Tutaj nasza reprezentacja również pokazała się, z jak najlepszej strony i zdobyła w turnieju srebrny medal. Polskiego akcentu nie zabrakło w konkursie dla małych kucharzy. Jego uczestnicy mieli za zadanie przygotować potrawy z różnych stron Europy. Festyn uświetniły pokazy walk rycerskich, liczne spektakle i występy lokalnych zespołów muzycznych. Dwudniową imprezę zakończył spektakularny pokaz sztucznych ogni.

Autor: Patryk Siepsiak

2014-11-06