Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Czyste Powietrze - jak dostać dofinansowanie?

We wrześniu i na początku października na terenie gminy Konstancin-Jeziorna odbędą się bezpłatne spotkania dla mieszkańców dotyczące programu Czyste Powietrze. Przyjdź i dowiedz się, jak uzyskać dotację na wymianę starego pieca grzewczego, instalacji centralnego ogrzewania lub termomodernizację domu.


Walka ze smogiem

Czyste Powietrze to rządowy program, którego celem jest poprawa efektywności energetycznej i zmniejszenie emisji pyłów i innych zanieczyszczeń wnikających do atmosfery z istniejących jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji zanieczyszczeń powietrza, pochodzących z nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych.


Dla kogo program?

Program jest skierowany do osób fizycznych – właścicieli domów jednorodzinnych lub wydzielonego w budynku jednorodzinnym lokalu z wyodrębnioną księgą wieczystą oraz osób mających zgodę na rozpoczęcie budowy budynku jednorodzinnego. Program skupia się na wymianie starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, by efektywnie zarządzać energią. Działania te nie tylko pomogą chronić środowisko, lecz także zwiększą domowy budżet, dzięki oszczędnościom finansowym.


Na jakie inwestycje?

Dofinansowanie można uzyskać na następujące rodzaje inwestycji:
ƒƒ

  • zakup i montaż nowych źródeł ciepła spełniających wymagania programu (kotły na paliwa stałe, węzły cieplne, systemy ogrzewania elektrycznego, kotły olejowe, kotły gazowe kondensacyjne, pompy ciepła powietrzne, pompy ciepła odbierające ciepło z gruntu lub wody);
  • docieplenie przegród budynku;
  • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej;
  • wymiana instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej;
  • instalacja odnawialnych źródeł energii (kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej);
  • montaż wentylacji mechanicznej wraz z odzyskiem ciepła.


Wysokość dotacji

Beneficjenci programu Czyste Powietrze mogą starać się o dofinansowanie w formie dotacji, pożyczki oraz dotacji i pożyczki. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia stanowi 7 tys. zł, maksymalna – 53 tys. zł. Uwaga! Wysokość dofinansowania jest określona na podstawie średniego miesięcznego dochodu na osobę w gospodarstwie domowym wnioskodawcy, za wskazany rok podatkowy poprzedzający datę złożenia wniosku, i wynosi maksymalnie 90%. Zatem program jest skierowany w szczególności do osób z niskim i średnim dochodem – im niższe dochody, tym wyższa dotacja.


Bezpłatne spotkania

Szczegółowych informacji na temat programu dowiemy się na spotkaniach, które we wrześniu i na początku października organizuje Fundacja Czyste Powietrze. Doradcy opowiedzą o programie, odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące możliwości ubiegana się o dofinansowanie. Pomogą też wyliczyć kwotę dotacji i wypełnić wniosek. Wszystko bezpłatnie.

Oto terminy i miejsca planowanych spotkań:

  • 12 września godz. 18.00 Szkoła Podstawowa nr 3 (ul. Bielawska 57, Konstancin-Jeziorna);
  • 17 września godz. 18.00 świetlica wiejska w Bielawie (ul. Wspólna 13, Bielawa);
  • 27 września godz. 18.00 świetlica wiejska w Czernidłach (Czernidła 26a);
  • 2 października godz. 18.00 Dom Ludowy w Cieciszewie (Cieciszew 67A).

Autor: Patryk Siepsiak

2019-09-16

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer