Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Działania prewencyjne w obliczu koronawirusa

Gmina Konstancin-Jeziorna prewencyjnie reaguje na rozprzestrzeniającego się w Polsce koronawirusa. Od czwartku (12 marca) zostały zawieszone wszelkie zajęcia kulturalne i sportowo-rekreacyjne oraz odwołane wszystkie gminne wydarzenia i imprezy. Na dwa tygodnie zamknięte zostają placówki oświatowe i Biblioteka Publiczna. Ponadto Urząd Miasta i Gminy, Straż Miejska oraz Zakład Gospodarki Komunalnej ograniczają kontakty z mieszkańcami i zamiast wizyty, zachęcają do kontaktu telefonicznego lub elektronicznego. Zobacz szczegóły.


Wzrasta liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, choruje już 355 osób, w tym 3 mieszkańców powiatu piaseczyńskiego (stan na 19 marca 2020 r.). Aktualizowane na bieżąco statystyki zachorowań dostępne są pod linkiem.


Szkoły zamknięte

W środę (11 marca) Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zamknięciu od poniedziałku (16 marca) wszystkich, publicznych i niepublicznych, placówek oświatowych (szkół, przedszkoli i żłobków) i szkół wyższych – na dwa tygodnie. W czwartek (12 marca) i w piątek (13 marca) placówki zapewnią opiekę dzieciom, ale nie będzie w nich lekcji. Od 12 do 25 marca zostaje zawieszona także działalność instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin oraz uczelni artystycznych.

AKTUALIZACJA (21.02.2020 r.): Okres zawieszenia zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie całego kraju został wydłużony do 10 kwietnia 2020 r.

Dodatkowo Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna, w środę wydał zarządzenie w sprawie zawieszenia działalności placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez gminę Konstancin-Jeziorna. Od czwartku (12 marca) do odwołania zamknięte zostały świetlice środowiskowe zlokalizowane w budynkach przy ul. A. Walentynowicz 24 i ul. J. Sobieskiego 13.


W trosce o bezpieczeństwo

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, Konstanciński Dom Kultury oraz Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji od najbliższego czwartku (12 marca) zawieszają wszelkie zajęcia kulturalne i sportowo-rekreacyjne oraz odwołują zaplanowane wydarzenia. Poniżej szczegóły.


Konstanciński Dom Kultury

W placówkach Konstancińskiego Domu Kultury nie będą odbywały się żadne zajęcia, warsztaty, spotkania, koncerty czy spektakle (o ich wznowieniu poinformujemy). Odwołano m.in.: wieczór filmowy z Julią Roberts (13 marca), wernisaż Aleksandra Ryszki (14 marca), koncert jubileuszowy z okazji 5-lecia Konstancińskiego Chóru Kameralnego (15 marca), Festiwal Małych Form Scenicznych (21–22 marca).


Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji

Na ponad dwa tygodnie (od 12 do 28 marca) wszystkie zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym niepełnosprawnych i seniorów wstrzymuje Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ponadto odwołane zostają zajęcia odbywające się ramach budżetu partycypacyjnego w Słomczynie i w Opaczy. W tym okresie nieczynne będą także siłownia i sauna. Zawieszony zostaje też wynajem hali sportowej przy ul. Żeromskiego 15.

Od 12 do 28 marca biuro GOSiR będzie funkcjonowało w godz. 8.00–16.00. Po godz. 16.00 ośrodek, w tym: hala, siłownia i sauna, będzie zamknięty.

Dodatkowo odwołane zostają następujące wydarzenia:

 • turnieje badmintona i tenisa stołowego (marzec–kwiecień),
 • Regionalny Puchar Nordic Walking (18 kwietnia),
 • Olimpiada Przedszkolaka (24 kwietnia).


Biblioteka Publiczna 

Od czwartku (12 marca) zamknięta dla czytelników zostaje także Biblioteka Publiczna w Konstancinie-Jeziornie, wraz z filiami. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z darmowych książek elektronicznych oraz kursów językowych dostępnych online za pośrednictwem platform: Legimi, Ibuk Libra i Lerni (kody dostępu można otrzymać telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz dostępny na stronie: bibliotekakonstancin.pl). Ogólnodostępne wydawnictwa znajdziemy też w bibliotekach cyfrowych: Polona i Academica. Dane kontaktowe (dyżurne) do biblioteki – nr tel.: 22 756 49 89 oraz e-mail: bibliotekakonstancin@wp.pl, czynne w godz. 9.00–15.00.


Trudna sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w Polsce wymusiła zmiany w organizacji pracy Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77, Straży Miejskiej przy ul. Warszawskiej 32 oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Wareckiej 22.


Urząd Miasta i Gminy

AKTUALIZACJA (16.03.2020 r. godz. 10.00)

Od poniedziałku (16 marca) do odwołania burmistrz gminy wprowadził nową organizację pracy Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77. Uwaga! Interesanci będą przyjmowani tylko w sprawach niecierpiących zwłoki.

Oto szczegóły:

 1. W biurze obsługi mieszkańców wyznaczono jedno stanowisko podawcze, w którym interesant będzie mógł złożyć dokumenty tylko w sprawach niecierpiących zwłoki . Pracownik stanowiska podawczego nie będzie udzielał informacji w sprawach załatwianych przez Urząd.
 2. Stanowisko podawcze czynne będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–14.00.
 3. Interesanci do budynku Urzędu Miasta i Gminy będą wchodzić pojedynczo, wejściem od strony ul. Kolejowej.
 4. Zaleca się, aby interesant, po wejściu do budynku, dokonał dezynfekcji rąk środkami
  dezynfekującymi udostępnionymi przez Urząd Miasta i Gminy.
 5. Poza kolejnością, pojedynczo, będą obsługiwani Interesanci ubiegający się o wydanie aktu zgonu.
 6. Inne sprawy Interesanci mogą załatwiać telefonicznie lub pisemnie, za pomocą poczty
  tradycyjnej lub elektronicznej. Numery telefonów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy: konstancinjeziorna.pl w zakładce: Samorząd Urząd Miasta i Gminy Dane teleadresowe . Korespondencję drogą elektroniczną należy kierować na adres: kancelaria@konstancinjeziorna.pl.

Przepraszamy mieszkańców za wszelkie niedogodności i utrudnienia związane z wprowadzonymi zmianami. Prosimy wszystkich o wyrozumiałość.


Od czwartku (12 marca) konstanciński magistrat ograniczył bezpośredni kontakt urzędników z interesantami – wszystkie sprawy są załatwiane wyłącznie w biurze obsługi mieszkańca UMiG, mieszczącym się na parterze budynku. Do minimum ograniczono też indywidualne przyjmowanie mieszkańców w pokojach pracowników merytorycznych. Ponadto do odwołania zawieszone zostało przyjmowanie interesantów przez burmistrza i jego zastępców. Ograniczono także wyjazdy służbowe. 

Dodatkowo przy każdym stanowisku obsługi mieszkańca prewencyjnie stanęły stoliki, które mają za zadanie oddalić urzędnika od interesanta – chodzi o to, by ewentualny wirus nie mógł przedostać się z człowiek na człowieka drogą kropelkową (rekomendowana przez Ministerstwo Zdrowia odległość między osobami powinna wynosić co najmniej 1 metr).

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna pracuje w standardowych godzinach (pn. w godz. 9.00–17.00 i wt.–pt. w godz. 8.00–16.00), ale w najbliższym czasie najlepiej jest ograniczyć wizyty w magistracie, jeśli nie są one konieczne i nie wynikają z potrzeby pilnego załatwienia spraw. Zalecamy kontakt:

 • telefoniczny (wykaz danych teleadresowych TUTAJ)
 • za pośrednictwem poczty elektronicznej (e-mail: urzad@konstancinjeziorna),
 • poprzez e-PUAP – adres elektronicznej skrzynki podawczej: /4576mqsekc/SkrytkaESP. 

Zakład Gospodarki Komunalnej

O ograniczenie do minimum lub całkowite zaniechanie wizyt apeluje do mieszkańców gminy także Zakład Gospodarki Komunalnej. Jeśli sprawy nie są pilne, jednostka prosi o odłożenie ich na inny, bardziej dogodny termin lub skorzystanie z możliwości załatwienia ich drogą elektroniczną bądź telefoniczną:


Straż Miejska

Bezpośredni kontakt z interesantami ograniczyła w swojej siedzibie przy ul. Warszawskiej 32 również konstancińska Straż Miejska. Mundurowi zachęcają do przekazywania zgłoszeń oraz próśb o interwencję:


Więcej informacji

Aktualne informacje na temat bieżącej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce można śledzić na stronach internetowych:


Do pobrania

Autor: Patryk Siepsiak

2020-03-11

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer