Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Gmina w obliczu epidemii koronawirusa

Zamknięte szkoły, przedszkola, żłobek i biblioteka, zawieszone zajęcia kulturalne i sportowo-rekreacyjne oraz odwołane gminne wydarzenia i imprezy, Urząd Miasta i Gminy oraz wszystkie gminne jednostki pracujące w trybie awaryjnym – tak od kilku tygodni wygląda codzienność w naszej gminie. Niestety nikt nie wie, jak długo to wszystko jeszcze potrwa. Zobacz szczegóły.

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce w błyskawicznym tempie. Zakażonych jest kilka tysięcy osób, a w kwarantannie domowej przebywa kilkadziesiąt tysięcy. Aktualizowane na bieżąco statystyki zachorowań, w tym z powiatu piaseczyńskiego, dostępne są pod linkiem. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, rząd do odwołania wprowadził na terenie całego kraju stan epidemii.
Od 12 marca zmieniło się życie milionów Polaków, w tym mieszkańców Konstancina-Jeziorny.


Szkoły zamknięte

W środę (11 marca) Prezes Rady Ministrów podjął decyzję o zamknięciu wszystkich, publicznych i niepublicznych, placówek oświatowych (szkół, przedszkoli i żłobków) i szkół wyższych.  Zawieszono także działalność instytucji kultury: teatrów, filharmonii, muzeów, kin oraz uczelni artystycznych.

Dodatkowo Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna, w środę wydał zarządzenie w sprawie zawieszenia działalności placówek wsparcia dziennego prowadzonych przez gminę Konstancin-Jeziorna. Do odwołania nieczynne są świetlice środowiskowe zlokalizowane w budynkach przy ul. A. Walentynowicz 24 i ul. J. Sobieskiego 13.


Kultura i sport

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców naszej gminy, Konstanciński Dom Kultury od 12 marca zawiesił wszelkie zajęcia kulturalne i sportowo-rekreacyjne.

Odwołane zostały wydarzenia i imprezy zaplanowane na kwiecień, maj i czerwiec, w tym m.in. Flis Festiwal, czyli Jarmark Kultury Urzecza w Gassach, Dzień Strażaka, Gala Samorządu Terytorialnego, na której przyznawany był tytuł Wolontariusza Roku, otwarcie Letniego Sezonu Artystycznego, Gminny Dzień Dziecka, Zielone Świątki w Ciszycy oraz Dni Konstancina.


Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji

Wszystkie zajęcia sportowo-rekreacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, w tym niepełnosprawnych i seniorów, wstrzymał Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji. Ponadto odwołano zajęcia odbywające się ramach budżetu partycypacyjnego w Słomczynie i w Opaczy. Nieczynne są siłownia i sauna. Zawieszony został też wynajem hali sportowej przy ul. Żeromskiego 15. Od 12 marca biuro GOSiR funkcjonuje w godz. 8.00–16.00. Dodatkowo odwołane zostały następujące wydarzenia: wszystkie turnieje badmintona i tenisa stołowego, Regionalny Puchar Nordic Walking i Olimpiada Przedszkolaka.


Biblioteka Publiczna 

Od czwartku (12 marca) zamknięta dla czytelników zostaje także Biblioteka Publiczna w Konstancinie-Jeziornie wraz z filiami. Zachęcamy mieszkańców do korzystania z darmowych książek elektronicznych oraz kursów językowych dostępnych online za pośrednictwem platform: Legimi, Ibuk Libra i Lerni (kody dostępu można otrzymać telefonicznie, mailowo lub poprzez formularz dostępny na stronie: bibliotekakonstancin.pl). Ogólnodostępne wydawnictwa znajdziemy też w bibliotekach cyfrowych: Polona i Academica. Dane kontaktowe (dyżurne) do biblioteki – nr tel.: 22 756 49 89 oraz e-mail: bibliotekakonstancin@wp.pl, czynne w godz. 9.00–15.00.


Trudna sytuacja sanitarno-epidemiologiczna w Polsce wymusiła zmiany w organizacji pracy Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77, Straży Miejskiej przy ul. Warszawskiej 32 oraz Zakładu Gospodarki Komunalnej przy ul. Wareckiej 22.


Urząd Miasta i Gminy

Do odwołania burmistrz gminy wprowadził nową organizację pracy Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna przy ul. Piaseczyńskiej 77. Uwaga! Interesanci będą przyjmowani tylko w sprawach niecierpiących zwłoki.

Oto szczegóły:

 1. W biurze obsługi mieszkańców wyznaczono jedno stanowisko podawcze, w którym interesant będzie mógł złożyć dokumenty tylko w sprawach niecierpiących zwłoki . Pracownik stanowiska podawczego nie będzie udzielał informacji w sprawach załatwianych przez Urząd.
 2. Stanowisko podawcze czynne będzie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–14.00.
 3. Interesanci do budynku Urzędu Miasta i Gminy będą wchodzić pojedynczo, wejściem od strony ul. Kolejowej.
 4. Zaleca się, aby interesant, po wejściu do budynku, dokonał dezynfekcji rąk środkami
  dezynfekującymi udostępnionymi przez Urząd Miasta i Gminy.
 5. Poza kolejnością, pojedynczo, będą obsługiwani Interesanci ubiegający się o wydanie aktu zgonu.
 6. Inne sprawy Interesanci mogą załatwiać telefonicznie lub pisemnie, za pomocą poczty
  tradycyjnej lub elektronicznej. Numery telefonów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy: konstancinjeziorna.pl w zakładce: Samorząd Urząd Miasta i Gminy Dane teleadresowe . Korespondencję drogą elektroniczną należy kierować na adres: kancelaria@konstancinjeziorna.pl.

Ważne! Złożenie wniosku/zgłoszenia drogą elektroniczną jest ważne tylko w przypadku przekazania ich profilem zaufanym do skrzynki podawczej gminy na platformie ePUAP: /4576mqsekc/SkrytkaESP”

Przepraszamy mieszkańców za wszelkie niedogodności i utrudnienia związane z wprowadzonymi zmianami. Prosimy wszystkich o wyrozumiałość.


Zakład Gospodarki Komunalnej

Zamknięty dla interesantów został Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie. Jeśli sprawy nie są pilne, jednostka prosi o skorzystanie z możliwości załatwienia ich elektronicznie (e-mail: sekretariat@zgk-konstancin.pl) lub telefonicznie w godz. 7.00–15.00 pod nr.: 22 756 42 51, 22 756 46 83, a w pozostałych godzinach pod nr. tel. alarmowych: 600 434 444 (administracja) i 600 899 628 (wodociągi).


Ośrodek Pomocy Społecznej

O ograniczenie lub zaniechanie wizyt apeluje Ośrodek Pomocy Społecznej w Konstancinie-Jeziornie. Jego dyrekcja zapewnia, że pracownicy pozostają do dyspozycji osób potrzebujących, ale obecnie preferowane drogi kontaktu to telefoniczna:

 • 22 156 34 84 – kancelaria; 
 • 22 756 34 84 wew. 22, 27, 23 lub 24 – pracownicy socjalni; 
 • 22 756 34 84 wew. 20 – świadczenie 500+; 
 • 22 756 34 84 wew. 31 – fundusz alimentacyjny i dodatek mieszkaniowy;
 • 22 756 34 84 wew. 28 – świadczenia rodzinne; 
 • 22 756 34 84 wew. 15 – kasa,

lub mailowa: kancelaria@opskonstancinjeziorna.pl. Można również kontaktować się poprzez platformy – ePUAP i emp@tia. Ponadto wydawanie decyzji administracyjnych dotyczących świadczeń z pomocy społecznej będzie możliwe po przeprowadzeniu rodzinnych wywiadów środowiskowych nie w miejscu zamieszkania osób korzystających z pomocy, lecz na podstawie posiadanej dokumentacji z ostatnich 6 miesięcy sprzed złożenia wniosku o pomoc, a także informacji od tych osób uzyskanych elektronicznie i telefonicznie oraz informacji uzyskanych przez pracowników socjalnych od np. sądu, kuratora, Policji, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, szkoły czy organizacji pozarządowych, zgodnie z art. 105 ust. 1 ustawy o pomocy społecznej. 


Straż Miejska

Bezpośredni kontakt z interesantami ograniczyła w swojej siedzibie przy ul. Warszawskiej 32 również konstancińska Straż Miejska. Mundurowi zachęcają do przekazywania zgłoszeń o interwencję telefonicznie pod nr.: 22 484 24 91 lub 602 291 864, 986 (alarmowy) lub mailowo: komendasm@konstancinjeziorna.pl.


Instytucje ograniczają dostęp

Bezpośrednią obsługę interesantów zawiesiło Starostwo Powiatowe w Piasecznie. Zamknięte zostały także wszystkie jego filie, w tym te mieszczące się w budynku konstancińskiego urzędu. Chodzi o Wydział Komunikacji i Transportu, Wydział Geodezji i Katastru oraz Wydział Architektoniczno-Budowlany. Nieczynne są także punkty nieodpłatnej pomocy prawnej. Jeden z nich mieści się w Zespole Szkół przy
ul. Mirkowskiej 39 w Konstancinie-Jeziornie. Porady są udzielane tylko zdalnie (e-mail: poradnictwo@npp.piaseczno.pl). Nadleśnictwo Chojnów od 23 marca zamknęło wszystkie swoje leśne obiekty turystyczne. Niedostępne do odwołania są m.in. parkingi, place zabaw i siłownie plenerowe. Ograniczenia wprowadzono także w wielu innych urzędach, instytucjach i firmach (szczegółów należy
szukać na ich stronach internetowych i serwisach społecznościowych).


Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w powiecie piaseczyńskim teoretycznie nadal jest świadczona w dni
robocze w godz. 18.00–8.00 oraz soboty, niedziele i święta całodobowo w następujących placówkach:

 • Szpital św. Anny w Piasecznie (ul. Mickiewicza 39, tel. 22 735 41 08) – szpital wprowadził ograniczenia w działalności nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Wszystkie osoby przed przyjściem na dyżur proszone są o kontakt telefoniczny w celu przeprowadzenia wywiadu lekarskiego. Co ważne, na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną będą przyjmowani pacjenci tylko w bardzo pilnych przypadkach.
 • Mazowieckie Centrum Rehabilitacji Stocer w Konstancinie-Jeziornie (ul. Długa 40/42, tel. 22 888 29 20, 22 888 29 21) – w placówce nie wprowadzono, przynajmniej na razie, ograniczeń dotyczących tej usługi.


Więcej informacji

Aktualne informacje na temat bieżącej sytuacji sanitarno-epidemiologicznej w Polsce można śledzić na stronach internetowych:


Do pobrania

Autor: Patryk Siepsiak

2020-03-11

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer