Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Konstancin-Jeziorna ku czci ofiar

W Konstancinie-Jeziornie uczczono 81. rocznicę zbrodni katyńskiej i 11. rocznicę katastrofy smoleńskiej. W minioną sobotę (10 kwietnia) władze samorządowe złożyły kwiaty oraz zapaliły znicze przed pomnikiem katyńskim w pasażu przy ul. Sienkiewicza.

Uroczystości rocznicowe, z uwagi na pandemię COVID-19 i związane z nią ograniczenia, miały charakter kameralny i symboliczny. W sobotę (10 kwietnia) władze samorządowe, w imieniu mieszkańców gminy, złożyły wieniec i zapaliły znicze przed pomnikiem katyńskim w al. Miłośników Konstancina. Hołd ofiarom zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej oddali burmistrz Kazimierz Jańczuk, jego zastępcy – Ryszard Machałek i Dariusz Zieliński oraz Stanisław Grudzień, komendant Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie.


Nowe nazwiska na tablicy

Pomnik katyński to okolicznościowa tablica umieszczona na granitowym bloku. Został odsłonięty w 2010 r. – wtedy widniały na nim dane 11 mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 r. W 2021 r. lista ta została uzupełniona o kolejne osoby, wskazane przez Andrzeja Szczygielskiego, członka Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina, oraz historyka Witolda Rawskiego. Mowa tu o:

  • Józefie Karolu Gustawie Machlejdzie – polskim przedsiębiorcy, współwłaścicielu Zakładów Ogrodniczych Ulrichów, przyrodniku i kapitanie Wojska Polskiego, synu współwłaściciela willi Julia i parceli w Konstancinie. Józef Machlejd przebywał w obozie w Starobielsku. Został zamordowany w Charkowie, pochowany potajemnie w zbiorowej mogile w Piatichatkach. Obecnie spoczywa na cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie.

  • Janie Władysławie Nelkenie – pułkowniku w stanie spoczynku, lekarzu wojskowym, psychiatrze szpitala garnizonowego we Lwowie i szpitala okręgowego w Warszawie, Szkoły Podchorążych Sanitarnych i kierowniku Oddziału Psychiatrycznego Centrum Wyszkolenia Sanitarnego. Jan Nelken był autorem wielu publikacji naukowych. Został odznaczony Krzyżem Niepodległości i Złotym Krzyżem Zasługi. Mieszkał w konstancińskiej willi Anna przy ul. Królewskiej (obecnie ul. Uzdrowiskowa) projektu Heleny i Szymona Syrkusów. Został zamordowany w Katyniu.

  • Władysławie Wojtkiewiczu – pułkowniku, zawodowym żołnierzu armii carskiej i Wojska Polskiego (wileński pułk strzelców), komendancie Szkoły Podchorążych Okręgu Korpusu nr IX, dowódcy pułku strzelców grodzieńskich, członku Oficerskiego Trybunału Orzekającego. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. dostał się do sowieckiej niewoli. W latach 30. mieszkał w Skolimowie w willi Józefina. Został zamordowany w Charkowie.


Na wniosek 

Nazwiska powyższych osób zostały umieszczone na tablicy pomnika katyńskiego na wniosek Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina. Pozytywną opinię w tej sprawie wyraził Instytut Pamięci Narodowej. Ponadto w pasażu przy ul. Sienkiewicza zostaną posadzone trzy dodatkowe dęby poświęcone tym, którzy zginęli 81 lat temu w lasach katyńskich.


Wieczór pamięci online

Z kolei 13 kwietnia (wtorek) w Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie online, w którego ramach przewidziano projekcję filmu ukazującego wydarzenia katyńskie w lokalnym kontekście oraz koncert Konstancińskiego Chóru Kameralnego. Początek „Wieczoru Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej” o godz. 19.00. A to wszystko bezpłatnie na Facebooku Konstancińskiego Domu Kultury (link otwiera się w nowym oknie).


Galeria zdjęć

Fot. Andrzej Piętka

Autor: Patryk Siepsiak

2021-04-12

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer