Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Kwiaty ku pamięci powstańców warszawskich

Konstancin-Jeziorna pamięta! W czwartek (1 sierpnia),  w 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, władze gminy, harcerze oraz mieszkańcy oddali hołd bohaterom zrywu niepodległościowego z 1 sierpnia 1944 r.

Powstanie Warszawskie jest symbolem heroicznej walki o wolność. Niestety, to także najkrwawszy zryw niepodległościowy w historii Polski, który pochłonął życie ok. 20 tys. żołnierzy i 180 tys. cywilów. Zaczęło się 1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00. W 75. rocznicę tamtych wydarzeń Konstancin-Jeziorna oddał hołd bohaterom.


Kwiaty i znicze

W czwartkowe przedpołudnie, w asyście harcerzy, przedstawiciele samorządu Konstancina-Jeziorny, na czele z burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem, złożyli biało-czerwone kwiaty na kamieniu upamiętniającym poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK (przy rondzie św. Jana Pawła II) oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą Samodzielnemu Batalionowi im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego. To właśnie w kamienicy przy ul. Mirkowskiej 56 na os. Mirków w czasie II wojny światowej odbywały się spotkania konspiracyjne. Tutaj mieścił się także prowizoryczny szpital polowy.


Msza św. w Powsinie

Czwartkowe obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zwieńczy uroczystość w Powsinie. Tradycyjnie o godz. 17.00 w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej przy ul. Przyczółkowej 29 odprawiona zostanie msza święta. Po nabożeństwie na Cmentarzu Powstańców Warszawy w Powsinie, gdzie spoczywa 63 żołnierzy Powstania Warszawskiego, m.in. z Konstancina-Jeziorny, odczytany zostanie apel poległych. Na koniec koncert patriotyczny pt. „Drążące serce w plecak".


Wybuch powstania

1 sierpnia 1944 r. o godz. 17.00, z rozkazu gen. Tadeusza „Bora" Komorowskiego, w Warszawie rozpoczęło się zbrojne powstanie przeciwko niemieckim okupantom.  Był to element prowadzonej na terenach Polski od stycznia 1944 r. akcji „Burza", czyli operacji wojskowej oddziałów Armii Krajowej podjętej przeciwko wojskom niemieckim, bezpośrednio przed wkroczeniem przesuwającej się na zachód Armii Czerwonej. 

Galeria zdjęć

Autor: Antoni Pomianowski

2019-08-01

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer