Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości

11 listopada mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna uroczyście obchodzili Narodowe Święto Niepodległości. Były pokazy kawalerzystów, sportowa rywalizacja, gra terenowa, degustacja grochówki i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.


Kwiaty w miejscach pamięci

Gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Konstancinie-Jeziornie. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, organizacji społecznych, kombatanckich, a także poczty sztandarowe, m.in. ochotniczych staży pożarnych i szkół, oraz mieszkańcy gminy.

Po nabożeństwie delegacje przemaszerowały kolejno przed pomniki: katyński, poległych żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z Samodzielnego Batalionu im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego i mieszkańców Jeziorny poległych w latach 1918-1921, gdzie złożyły kwiaty. Dodatkowo w miejscu pamięci przy ul. Warszawskiej odczytany został apel poległych.


Bieg niepodległości

W Konstancinie-Jeziornie 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczczono również na sportowo. Chwilę po godz. 12.00 spod Urzędu Miasta i Gminy wystartował XXIX Bieg Niepodległości. Wzięło w nim udział 250 zawodników. Sygnał do rozpoczęcia rywalizacji dał Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna. Sportowcy mieli do pokonania dystans 2,2 km.

Do mety, zlokalizowanej w Parku Zdrojowym, dotarło blisko 200 osób. Jako pierwszy  Bartosz Kucharski, który ukończył bieg z czasem 6 min. 22 sek. Drugi był Piotr Szczepański (6 min. 31 sek.), a trzeci – Dawid Szymański (6 min. 38 sek.). Wśród kobiet najszybsza, podobnie jak w ubiegłym roku, była Aleksandra Płocińska, która ukończyła bieg z czasem 7 min. 11 sek. Drugie miejsce – z czasem 8 min. 20 sek. – zajęła Anna Górnicka-Antonowicz, a trzecia na mecie z czasem 10 min 52 sek.  stawiła się Aleksandra Golon.

Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali medale, a najszybsi – puchary i nagrody, ufundowane przez sklep Decathlon, które wręczyli burmistrz Kazimierz Jańczuk, jego zastępca  Dariusz Zieliński i Jolanta Urbańska, dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.


Biegi dla dzieci i młodzieży

Po zakończeniu biegu głównego parkowymi alejkami ścigali się najmłodsi: na 100 m dzieci w wieku 25 lat, na 400 m dzieci w wieku 610 lat i na 800 m młodzież w wieku 1115 lat. Także tutaj frekwencja dopisała. W zmaganiach wzięło udział łącznie 400 osób. W poszczególnych kategoriach najszybsi byli: Aurelia Michnowska, Lena Dóraj, Jan Koziara, Zuzanna Biedrzycka i Stanisław Żegnałek. Młodzi sportowcy w nagrodę otrzymali puchary oraz gry edukacyjne i planszowe.


Piknik historyczny

W Parku Zdrojowym przez cały dzień trwał piknik historyczny. Na polanie w pobliżu Hugonówki stanął obóz wojsk polskich, gdzie dla mieszkańców przygotowano m.in. pokaz broni i strojów z różnych epok, majdan szermierczy i strzelnicę. Sporo chętnych było także do przejażdżek konnych. W parku Ikara odbył się pokaz kawaleryjski, a harcerze z Uroczyska Konstancin zaprosili na grę terenową. Ponadto wspólnie z Zawodową Orkiestrą Wiatrową można było pośpiewać pieśni patriotyczne i żołnierskie. Była też degustacja grochówki  w niespełna godzinę wydano blisko 700 porcji. Na pikniku nie zabrakło też Ochotniczej Straży Pożarnej z Bielawy, która prezentowała sprzęt i nowy wóz bojowy.


Toast za ojczyznę

Wspólne świętowanie zakończył koncert w Konstancińskim Domu Kultury pt. „Powidoki niepodległości". Po muzycznej uczcie w szyscy zebrani wznieśli toast za ojczyznę, a burmistrz Kazimierz Jańczuk częstował niepodległościowym tortem.


Organizatorzy:
Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna (Wydział Promocji i Współpracy Zagranicznej), Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Konstancinie-Jeziornie oraz Konstanciński Dom Kultury.

Partnerzy: Decathlon, Uroczysko Konstancin.

Sponsorzy: Decathlon, Park Cafe & rest, Uzdrowisko Konstancin, Catering Imperium Dobrego Smaku  Radosław Goliszewski.

Patroni medialni: Piasecznonews.pl, Kurier Południowy.


Galeria zdjęć

Fot. Andrzej Piętka, Konstanciński Dom Kultury

Autor:

2019-11-12

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer