Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wielkie święto zjednoczonej Europy

Władze i mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna w miniony weekend (20 i 21 lipca) uczestniczyli w „Święcie Europy” oraz jubileuszowym spotkaniu miast partnerskich. Do niemieckiego Denzlingen przybyło około 160 zagranicznych gości z Polski, Francji, Włoch i Anglii.

„Święto Europy” organizowane jest co pięć lat. W tym roku w Denzlingen hucznie świętowano również okrągłe rocznice podpisania umów partnerskich z: francuskim Saint-Cyr-sur-Mer (45-lecie), angielskim North Hykeham (30-lecie) i włoskim Città della Pieve (25-lecie). Wśród ponad 160 gości nie mogło zabraknąć również przedstawicieli Konstancina-Jeziorny, czwartego i zarazem najmłodszego stażem miasta bliźniaczego Denzlingen.


Oficjalna delegacja i mieszkańcy

Na zaproszenie Markusa Hollemanna, burmistrza Denzlingen, w „Święcie Europy” uczestniczyli władze i mieszkańcy Konstancina-Jeziorny. W skład oficjalnej delegacji weszli: Kazimierz Jańczuk – burmistrz gminy, jego pierwszy zastępca Ryszard Machałek, Bożena Pindelska – sekretarz gminy, Magdalena Gołębiowska – kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Zdrowia, Patryk Siepsiak  –  kierownik Wydziału Promocji i Współpracy Zagranicznej, a także Jolanta Urbańska – dyrektor Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji i Edward Skarżyński – dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej.


Życzenia i gratulacje

Oficjalne uroczystości z okazji okrągłych jubileuszy odbyły się w sobotę (20 lipca) w centrum kulturalno-społecznym w Denzlingen. Były podziękowania za lata współpracy i życzenia pomyślności na przyszłość. – Wasze jubileusze są doskonałą okazją żeby nie tylko składać gratulacje, ale i zachęcać do dalszej współpracy, do rozszerzania jej granic, do angażowania kolejnych podmiotów i organizacji – podkreślił w przemówieniu Kazimierz Jańczuk. – Jestem pełen nadziei, że zjednoczona Europa będzie nadal dźwignią wspólnego rozwoju.

Z kolei burmistrz Markus Hollemann mówił o wyzwaniu, przed którym stoją nie tylko miasta partnerskie, ale i cała Europa. Jest nim ochrona środowiska naturalnego. – Chciałbym, żeby ta ekologiczna torba, zaprojektowana przez miejscowe przedszkole, przyczyniła się do zmniejszenia ilości plastiku w naszych domach – zaznaczył burmistrz Denzlingen. – Pomyślmy o przyszłości naszej i naszych dzieci.
Jak przystało na prawdziwy jubileusz nie mogło zabraknąć prezentów. Burmistrz Kazimierz Jańczuk wręczył wszystkim oficjelom grafikę przedstawiającą nowy ratusz, a także polskie smakołyki. Tę część uroczystości uświetnił występ zespołu akordeonowego z Denzlingen pod batutą dyrygenta Ronny'ego Fugmanna.


Owacje dla tancerzy z Polski

Po części oficjalnej przyszedł czas na zabawę. Z okazji „Święta Europy” gospodarze zorganizowali dwudniowy festyn, podczas którego wystąpiła grupa taneczna pod kierownictwem Anny Lamparskiej, absolwentki Szkoły Podstawowej nr 2 w Konstancinie-Jeziorne i choreografki działającego w „dwójce Zespołu Pieśni i Tańca „Przepióreczka”. Tancerze, w strojach ludowych, zaprezentowali m.in. polskie tańce narodowe:  poloneza, mazura, oberka i kujawiaka. Publiczność była zachwycona, a polski występ nagrodziła gromkimi brawami. Swoje pięć minut na scenie i przed nią mieli także przedstawiciele z Saint-Cyr-sur-Mer, North Hykeham i Città della Pieve.  


Wystawa

„Świętu Europy” towarzyszyły liczne wydarzenia kulturalne i sportowe. W sobotę (20 lipca) przygotowano seminarium na temat ekologicznych upraw winorośli. Z kolei w niedzielę (21 lipca) w holu centrum kulturalno-społecznego otwarto wystawę pt. „Konstancin-Jeziorna w okresie zmian”, przygotowaną przez Komitet Współpracy Miast Partnerskich Konstancin-Jeziorna–Denzlingen, prezentującą zmiany, które dzięki funduszom unijnym zaszły w naszej gminie. 


Delegacja mieszkańców

W „Święcie Europy” uczestniczyła także trzynastoosobowa grupa mieszkańców z gminy Konstancin-Jeziorna. Organizatorem wyjazdu do Denzlingen był Komitet Współpracy Miast Partnerskich, samorząd zapewnił transport. Gospodarze zadbali o ciekawy program pobytu trwającego od 16 do 22 lipca. Obejmował on m.in. zwiedzanie Freiburga oraz francuskiej miejscowości Colmar i okolic. Noclegi dla konstancinian i zespołu tancerzy zapewniły niemieckie rodziny.

Galeria zdjęć

Autor: Patryk Siepsiak

2019-07-23

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer