Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zabytkowa willa Gryf już tętni życiem

Pięknie odnowiona willa Gryf przy ul. Sobieskiego 13 w Konstancinie-Jeziorna otworzyła swoje podwoje. Od poniedziałku (3 lutego) w budynku działają filia Biblioteki Publicznej oraz świetlica środowiskowa. Wkrótce dołączy do nich Konstanciński Dom Kultury.

Licząca 115 lat willa Gryf rozpoczyna zupełnie nowe życie, jako miejsce integracji wielopokoleniowej mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna. Od poniedziałku (3 lutego) w odrestaurowanym budynku, zaprojektowanym przez wybitnego architekta Bronisława Colonna-Czosnowskiego, działa filia Biblioteki Publicznej.


Bogata oferta biblioteki

W przestronnych pomieszczeniach umieszczono cały, liczący ok. 15 tys. księgozbiór, przeniesiony tutaj z poprzedniej lokalizacji przy ul. Sobieskiego 5. Wzbogacono go o nowości – literaturę anglojęzyczną i audiobooki, a dzięki nowej ekspozycji książek na półkach, czytelnicy mają do nich łatwy dostęp. Własne sekcje, oraz pomieszczenia, otrzymały literatura, książki dla młodzieży i dla najmłodszych. W nowym miejscu można też fajnie spędzić czas. Na pięknej, oszklonej werandzie z widokiem na zadrzewioną działkę, znajdują się stanowiska komputerowe. – Mieszkańcy będą mogli skorzystać na przykład z internetowej wypożyczalni książek, czasopism czy też kursów językowych – zachwala nowy kącik Ewa Rewkowska, dyrektorka Biblioteki Publicznej w Konstancinie-Jeziornie. – Jest też odrębne miejsce na spotkania autorskie, zajęcia dla dzieci lub spotkania seniorów.

Tutaj młodsi i starsi pograją w gry planszowe, obejrzą film na dużym ekranie. Oferta ma być sukcesywnie poszerzana oraz dostosowywana do potrzeb i oczekiwań mieszkańców. Obecnie biblioteka przy ul. Sobieskiego 13 zaprasza w swoje progi od poniedziałku do piątku w godz.12.00–20.00.


Świetlica dla dzieci i młodzieży

Od poniedziałku w willi Gryf działa także świetlica środowiskowa. Przeprowadzka z ul. Sobieskiego 6 to nie tylko zmiana adresu, ale przede wszystkim warunków lokalowych. Czekają  przestronne pomieszczenia z nowymi meblami, wyposażeniem oraz sprzętem do nauki i zabawy. Jest też aneks kuchenny. – W końcu mamy swoje miejsce – mówi z uśmiechem Małgorzata Pietrzak,  koordynatorka świetlicy. – Cieszymy się, że właśnie w tej przepięknej willi otrzymaliśmy całe piętro, co pozwala w sposób wygodny i bezpieczny organizować nam zajęcia i pobyt dla dzieci. 

Świetlica czynna jest od poniedziałku do piątku. W godz. 13.00–18.00 nawet 25 dzieci może tu odrabiać lekcje, uczestniczyć w zajęciach z plastyki lub rytmiki, rozegrać partię ping-ponga czy w bilard. Dla spragnionych rozrywki jest także telewizor z konsolą Xbox. Wszystko pod czujnym okiem trzech wychowawczyń, które służą pomocą w nauce, rozmową czy poradą.


Na piętrze dom kultury

Pierwsze piętro willi należy do Konstancińskiego Domu Kultury, który już wkrótce otworzy tutaj swoją filię. W salach o łącznej pow. ok. 200 m kw. prowadzone będą zajęcia i warsztaty, oferta jest w trakcie opracowywania, integrujące różne pokolenia – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jedno jest pewne – Konstancin-Jeziorna zyska nowe miejsce na kulturalnej i artystycznej mapie miasta.


Zagospodarowany ogród

Zakończona inwestycja, której koszt wyniósł ok. 6,8 mln zł, obejmowała także zagospodarowanie terenu wokół zabytku. Na obszarze 6 tys. m kw. powstała przestrzeń służąca wspólnej rekreacji i integracji nie tylko mieszkańców os. Grapa, ale całego Konstancina-Jeziorny. W cieniu drzew można poćwiczyć na siłowni plenerowej i odpocząć na ławeczce. Jest też nowoczesny plac zabaw dla dzieci.


Galeria zdjęć

Autor: Grzegorz Żurawski

2020-02-03

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer