Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Dożynki Gminne

Występy artystyczne, prezentacja wieńców dożynkowych, turniej sołectw, gigantyczny tor przeszkód dla dzieci i dorosłych oraz koncerty zespołów disco polo – to tylko niektóre atrakcje święta plonów. W tym roku spotkamy się 1 września na boisku w Gassach.

Korowód i msza dziękczynna

Organizatorzy – Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz sołectwo Gassy – zadbali o moc atrakcji, więc nikt się nie będzie nudził. – Razem będziemy kultywować piękną polską tradycję wykonywania wieńców i wspólnie podziękujmy za tegoroczne plony – zachęca Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy.
Obchody tegorocznych dożynek rozpoczną się o godz. 11.45 tradycyjnym korowodem i prezentacją wieńców, po których o godz. 12.00 odprawiona zostanie msza polowa dziękczynna.


I do tańca, i do śpiewu

Ważną rolę podczas święta plonów będą odgrywać starostowie dożynek. W tym roku ta zaszczytna funkcja przypadła Joannie Kocon i Mariuszowi Śliwce z Gassów. To oni 1 września przekażą bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbóż na ręce gospodarza gminy. Burmistrz Kazimierz Jańczuk symbolicznie podzieli go wśród zgromadzonych mieszkańców i gości, po czym rozpoczniemy wspólne biesiadowanie. Na scenie, która stanie na boisku vis-à-vis Ochotniczej Straży Pożarnej w Gassach, wystąpią m.in.: zespół Samba ze Szkoły Podstawowej nr 3, Uczniowski Klub Karate Kyokushin IPPON, tancerze z Egurrola Dance Studio Konstancin-Jeziorna, Grupa ER-nest z Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także zespoły: Łurzycanki, Cendrowianki, Majtki Pana Kapitana, Jarzębina Czerwona oraz Kuźnia Artystyczna z Centrum Kultury Wilanów. Do tańca zagrają też topowi artyści disco polo – zespoły Enjoy (godz. 18.00) i Moment (godz. 19.00). Z pewnością usłyszymy takie hity jak: „Zaczarowała mnie”, „Wszystko tobie dam” czy „Niebieskie oczy”. Imprezę, którą poprowadzą Aleksandra Kostka – telewizyjna „pogodynka" i Piotr Dzięcielski, zakończymy zabawą taneczną. Szykuje się świetna zabawa w rytmie największych przebojów wszech czasów.


Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Dożynkom towarzyszyć będzie piknik rodzinny, pełen atrakcji zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Szykujemy dla was m.in.: gigantyczny, 25-metrowy tor przeszkód oraz park zabaw dla najmłodszych, zawody rekreacyjno-sportowe i warsztaty plastyczne. Ale to jeszcze nie wszystko. Przychodnia Grapa zaprasza na bezpłatne badania profilaktyczne, a Centrum Kompleksowej Rehabilitacji – do strefy zdrowia, w której czekają wykłady i konsultacje na temat boreliozy, osteoporozy czy leczenia dolegliwości stóp. W miasteczku ekologicznym dzieci dowiedzą się m.in., jak odpowiednio segregować odpady i dbać o środowisko naturalne. Odbędą się też pokazy strażackie oraz kurs pierwszej pomocy przedmedycznej. Nie zabraknie również stoisk handlowych ani specjałów serwowanych na stoiskach gastronomicznych.


Turniej sołectw

W tym roku podczas dożynek, po raz drugi w historii, przeprowadzony zostanie także turniej sołectw. Wezmą w nim udział: Cieciszew, Ciszyca, Czernidła, Dębówka, Gassy, Kawęczyn, Kawęczynek, os. Mirków, Obory, Opacz i Parcela. Pięcioosobowe drużyny będą musiały zmierzyć się z rywalami w ośmiu konkurencjach obejmujących m.in.: tor przeszkód, rzut ziemniakiem, bieg z taczką czy zbijanie balonów cepem. Emocji i śmiechu z pewnością nie zabraknie, a na najlepszych czekają nagrody. Wręczone zostaną również wyróżnienia dla „Rolników Roku” oraz dla twórców najpiękniejszych wieńców dożynkowy. Zapraszamy do Gassów, bo będzie się działo!

Autor: Patryk Siepsiak

2019-08-30

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer