Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Klub Podróżnika

Zapraszamy na kolejny Klub Podróżnika, tym razem pod hasłem "Kenia – Woda znaczy wolność", podczas którego odbędzie się pokaz slajdów Bartka Sabeli. Start w czwartek, 23 maja o godz. 19.00 w Hugonówce (ul. Mostowa 15).

Deszcze przychodzą tu dwa razy w roku. Długa pora deszczowa zaczyna się w marcu i trwa do maja. Krótka przychodzi pod koniec października i kończy się w grudniu. Przez pozostałe miesiące nie pada w ogóle a temperatury sięgają 40 stopni. Lecz od kilku lat opadów, nawet w porach deszczowych, jest coraz mniej, krótka pora deszczowa zanika, coraz częściej Kenie nawiedzają długotrwałe susze. Ta obecna zaczęła się w 2014 roku. 

Na początku 2017 rząd Kenii ogłosił stan klęski żywiołowej w połowie hrabstw. W niektórych rejonach w 2017 zbiory spadły o 99%, rolnictwo zamarło, ceny żywności osiągnęły niespotykane poziomy. Z braku wody padały zwierzęta hodowlane. Według danych UNICEF-u w połowie 2017 roku 3,4 mln Kenijczyków było zagrożonych głodem i nie miało dostępu do bezpiecznych źródeł wody. A susze nie są jedynym problemem regionu. Paradoksalnie są nim również powodzie. Wiosna ubiegłego roku gwałtowne deszcze spowodowały śmierć ponad stu osób a 260.000 musiało opuścić swoje domy.

Bartek Sabela

Z wykształcenia architekt, z zamiłowania fotograf, snowboardzista i wspinacz, z zawodu reporter. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką Może (morze) wróci. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagrodą Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka Wszystkie Ziarna Piasku. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundację Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. 

W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka Afronauci – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na
Księżycu. Pisał tez reportaże z Demokratycznej Republiki Konga a ostatnio z Kenii. Współpracuje z Magazynem Kontynenty, Podróżne, Magazynem Pismo oraz Dużym Formatem Gazety Wyborczej.

Autor: Konstanciński Dom Kultury

2019-05-20

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer