Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zapraszamy na imieniny Konstancji

Konstanciński Dom Kultury zaprasza w najbliższą niedzielę (16 lutego) na doroczne imieniny Konstancji, organizowane na cześć hrabiny Konstancji Skórzewskiej z Potulickich. W programie wiele atrakcji nawiązujących do czasów powstania letniska, wśród których znajdą coś dla siebie zarówno dzieci, jak i dorośli.


Trochę historii

Konstancja Skórzewska z Potulickich urodziła się 10 lipca 1839 r. w Oborach i przez kilkanaście lat mieszkała w tutejszym pałacu. Zmarła 25 lutego 1910 r. w Poznaniu. Spoczywa w rodzinnym grobowcu w Czerniejewie (Wielkopolska). Konstancja Skórzewska była patriotką, wspierała działalność dobroczynną, społeczną, kulturalną i oświatową. Była religijna i kultywowała narodowe tradycje. Jej syn Witold w 1897 r., jako egzekutor testamentu siostry Konstancji – Marii Grzymała-Potulickiej – właścicielki dóbr oborskich, postanowił stworzyć letnisko na rozległym leśnym obszarze wokół pałacu w Oborach. Najpierw powołał w tym celu Towarzystwo Akcyjne Ulepszonych Miejscowości Leczniczych i wraz z hrabią Władysławem Mielżyńskim przystąpił do tworzenia zupełnie nowej miejscowości, którą na część swojej matki nazwał Konstancinem.


Wyjątkowe imieniny

Imieninom patronki miasta będą towarzyszyły m.in. warsztaty, spotkania, stoiska z lokalnymi produktami oraz wieńcząca obchody wieczorna potańcówka z pokazem tańca. Ponadto w Konstancińskim Domu Kultury odbędzie się kiermasz produktów ziołowych, leczniczych i kosmetyków. Stanie też retro fotobudka, a także będzie można zjeść przepyszne autorskie ciastko – konstantynkę. Wstęp wolny.


Program:

 • 13.00 Bajka o Konstancinie – zabierz ją do domu – warsztaty rodzinne
  Klub Bajek, Baśni i Opowieści zaprasza dzieci, młodzież i całe rodziny na bajkowe warsztaty artystyczne, podczas których poznamy bajki tworzone przez mieszkańców Konstancina i postacie z Krainy Słońca. Stworzymy różnymi technikami portrety bohaterów bajek. Każdy uczestnik warsztatów będzie mógł zabrać swoje dzieło do domu, a fotografie prac na zawsze zostaną w Krainie Bajek o Konstancinie.

 • 13.00 Spotkanie z artystami – malarzami związanymi z Konstancinem-Jeziorną Każdy uczestnik spotkania będzie miał szansę otrzymać bezpłatnie autorski kalendarz książkowy na 2020 rok z pracami obecnych na spotkaniu konstancińskich artystów. To świetna okazja do rozmowy z twórcami, zdobycia autografu, poszerzenia wiedzy o artystach i ich pracach.

 • 14.00 Ziołowe skarby naszej gminy – spotkanie z zielarką
  Prelekcja o niesamowitej sile leczniczej powszechnie występujących w naszym otoczeniu roślin, które codziennie mijamy, w ogóle ich nie zauważając. Prelekcji towarzyszyć będzie prezentacja oraz eksponaty zależnie od etapu wegetacji.

 • 15.00 Słodkie Szaleństwo tajniki pracy cukiernika – warsztaty dla dzieci
  Dzieci będą miały okazję poznać tajniki pracy cukiernika, przygotują ciastka i pyszne bułeczki z rodzynkami oraz dowiedzą się, że ze słodyczami nie wolno przesadzać.

 • 15.30 Spotkanie z Agnieszką Pietruszką Dekalog wartości – Co w życiu jest naprawdę ważne?
  Spotkanie z kobietą, która miała odwagę zmienić swoje życie. Podróżuje po świecie, odkrywa ludzi, o których warto opowiedzieć. Agnieszka Pietruszka poszukuje odpowiedzi na pytania: jak odnaleźć siebie we współczesnym świecie? kim jesteśmy? co robimy? dokąd zmierzamy? czy są wartości ponadczasowe? Odpowiedzi na te pytania próbuje znaleźć u ludzi różnych kultur. Na koniec wspólna dyskusja.

 • 17.00 Fajfy z The Warsaw Dixielanders – potańcówka z muzyką na żywo i pokazem tanecznym
  Imieninowa zabawa dla wszystkich, którzy mają ochotę spotkać się i potańczyć. W przedostatni weekend karnawału zapraszamy chętnych w każdym wieku. Podczas potańcówki Grupa Shim Sham nauczy podstawowych kroków tańca Lindy Hop – swingowego tańca z lat 20. i 30. XX w. Muzykę na żywo zapewni niezawodny zespół The Warsaw Dixielanders. Wejściówki do odbioru w dniu potańcówki od godz. 12.00.


Uwaga:

 • Na warsztaty obowiązują zapisy – tel. 22 484 20 20.
 • Wejściówki na potańcówkę do odbioru w dniu wydarzenia od godz. 12.00.

Autor: Grzegorz Traczyk (KDK)

2020-02-10

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer