Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Uczcijmy ich pamięć

Tagi:

Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna oraz Grupa Inicjatywna Mieszkańców Konstancina-Jeziorny zapraszają do wzięcia udziału w uroczystych obchodach 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Sobota, 1 sierpnia

Uroczystości rozpoczną się w sobotę 1 sierpnia o godz. 16.00, złożeniem kwiatów przed pomnikiem poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie św. Jana Pawła II w Konstancinie-Jeziornie.

O godz. 17.00 w kościele św. Elżbiety w Powsinie, odbędzie się msza święta, a po niej uroczystości na cmentarzu Powstańców Warszawskich w Powsinie, gdzie spoczywa 63 żołnierzy Powstania Warszawskiego m.in. z Konstancina-Jeziorny.

Wieczorem natomiast zapraszamy do Amfiteatru w Parku Zdrojowym. O godz. 19.00 wystąpi Ewa Szlachcic, w wykonaniu której usłyszymy „Nie-zakazane piosenki”. Organizatorem koncertu jest Konstanciński Dom Kultury.

Niedziela, 2 sierpnia

Z kolei w niedzielę, 2 sierpnia uroczyste obchody odbędą się w Mirkowie, gdzie w 1942 r. powstał i działał samodzielny batalion im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego, który w Powstaniu Warszawskim stoczył walkę na terenie fabryki papieru, a następnie walczył w Jeziornie, Lasach Chojnowskich i Lesie Kabackim.

O godz. 12.00 w miejscowym kościele św. Józefa odbędzie się Apel Poległych oraz uroczysta msza św., po której nastąpi przejście pod budynek przy ul. Mirkowskiej 56, w którym podczas Powstania Warszawskiego odbywały się spotkania konspiracyjne oraz utworzono szpital polowy.

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy wysłuchamy koncertu pod tytułem „Naszym Bohaterom”, w wykonaniu Konstancińskiej Grupy Artystów Pod Prąd. W programie niedzielnych obchodów przewidziana jest również prezentacja grup rekonstrukcyjnych oraz wspólne śpiewanie pieśni powstańczych.­ Na zakończenie na wszystkich uczestników będzie czekała wojskowa grochówka. 

Niedzielne obchody odsłonięcia tablicy pamiątkowej zostaną zorganizowane na wniosek Grupy Inicjatywnej Organizacji Obchodów Powstania Warszawskiego w Konstancinie-Jeziornie, w ramach inicjatywy lokalnej.

Autor:

2015-07-27

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer