Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Świętowaliśmy niepodległość

Mieszkańcy Konstancina-Jeziorny 11 listopada świętowali 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mimo nie najlepszej pogody frekwencja dopisała. Tłumy do Parku Zdrojowego ściągnęły atrakcje przygotowane przez organizatorów. Było uroczyście i podniośle, ale przede wszystkim radośnie.

Msza i kwiaty

W środę, 11 listopada obchodziliśmy jedno z najważniejszych świąt narodowych. Parady, biegi i uroczyste apele - tak w całej Polsce świętowano 97. rocznicę odzyskania niepodległości. Nie inaczej było w Konstancinie-Jeziornie. Mieszkańcy tłumnie uczestniczyli w gminnych uroczystościach. Zainaugurowano jest w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie odprawiono nabożeństwo za Ojczyznę. Po mszy św. władze gminy złożyły kwiaty pod pomnikami - katyńskim przy ul. Sienkiewicza oraz poległych żołnierzy Samodzielnego Batalionu Narodowych Sił Zbrojnych AK im. bryg. Czesława Mączyńskiego przy rondzie św. Jana Pawła II w Konstancinie-Jeziornie.

Apel poległych

Główna uroczystość odbyła się tradycyjnie przed głazem upamiętniającym mieszkańców Jeziorny poległych w latach 1918-1921. Tutaj hołd walczącym za wolność oddali przedstawiciele konstancińskiego samorządu z burmistrzem Kazimierzem Jańczukiem i Andrzejem Cieślawskim - przewodniczącym Rady Miejskiej na czele. Wiązanki złożyły także delegacje m.in.: zarządu powiatu piaseczyńskiego, gminnego koła Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, kół seniora z Kawęczynka oraz os. Mirków i Grapa, Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz konstancińskich szkół. Odczytano również apel poległych.

Sportowa rywalizacja

Po części oficjalnej przyszedł czas na sportową rywalizację. Kwadrans po dwunastej z parkingu przy konstancińskim magistracie wystartował XXV Bieg Niepodległościowy W tym roku wzięły w nim udział 274 osoby. Zawodowcy i amatorzy mieli do pokonania ponad dwukilometrową trasę biegnąca ulicami: Warszawską, Piłsudskiego i Sienkiewicza. Tego dnia nie było jednak przegranych i każdy uczestnik biegu, który dobiegł do Parku Zdrojowego otrzymał koszulkę i pamiątkowy medal. Najszybsi dodatkowo puchary. Równie emocjonująco było podczas rywalizacji najmłodszych mieszkańców gminy. O palmę pierwszeństwa ścigało się ponad 250 dzieci.

Piknik patriotyczny

Popołudnie upłynęło pod znakiem pikniku patriotycznego. W Parku Zdrojowym częstowano wojskową grochówką, a pracownicy Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Społecznymi konstancińskiego urzędu rozdawali świętującym biało-czerwone flagi i wiatraczki. O muzyczną oprawę zadbał zespół "Big Bang Rondo Konstancin". Można także było wziąć udział w grze miejskiej pt. „Album legionów”. Jej uczestnicy musieli wykazać się nie tylko wiedzą historyczną, ale także sprawnością. Największe tłumy ściągnął jednak pokaz kawaleryjski w wykonaniu  Ochotniczego Szwadronu Kawalerii 1. Pułku Szwoleżerów Piłsudskiego i Pułku Ułanów Krechowieckich im. B. Mościckiego. Widzowie zobaczyli m.in. widowiskowy pokaz musztry kawaleryjskiej, a także władania lancą i szablą. 

Na zakończenie koncert

Gminne obchody Święta Niepodległości zakończył nostalgiczny koncert pt. ”Tęsknota. Nadzieja. Wyzwanie”. Na scenie Konstancińskiego Domu Kultury wystąpili znani artyści i muzycy: Joanna Kwiatkowska-Zduń, Leszek Zduń, Dawid Lubowicz i Tomasz Pawłowski. Sala widowiskowa Hugonówki wypełniła się przepiękną muzyką wzbogaconą o fragmenty dzieł Jana Pawła Woronicza, Cypriana Kamila Norwida, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Fryderyka Chopina. 

Organizatorzy

Organizatorami uroczystości byli: Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna, Konstanciński Dom Kultury i Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Autor: Patryk Siepsiak

2015-11-12

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer