Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Flisacki festiwal za nami

Kolejna edycja Flis Festiwalu za nami. Do Gassów koło Konstancina-Jeziorny w miniony weekend (9 i 10 maja) ponownie zawitali miłośnicy Wisły i kultur nadrzecznych. Na nudę nie można było narzekać, bo organizatorzy przygotowali w tym roku multum atrakcji.

Do podkonstancińskich Gassów w miniony weekend znów zawitali pasjonaci nadrzecznych kultur i miłośnicy żaglowych łodzi. A to za sprawą odbywającego się tu Flis Festiwalu. Już po raz czwarty na Wiśle pojawiły się wielkie galary i szkuty, a łąka przy wale rzecznym zmieniła się w bindugę.

W tym roku festiwal trwał trzy dni. Zainaugurowały go 8 maja warsztaty ginących zawodów. Na zajęciach dla uczniów swój archaiczny kunszt zaprezentowali m.in. szkutnicy, powroźnicy, smolarze i wikliniarze. Ale to był dopiero przedsmak tego, co czekało nas kolejnego dnia. 9 maja do Gassów przypłynęło blisko 40 malowniczych tradycyjnych jednostek służących żegludze rzecznej. Były wśród nich m.in. 12-metrowe galary - "Św. Elżbieta" i "Św. Barbara", łodzie nieszawki z Ciechocinka, a także szkuta "Wanda" z Wielunia oraz łódź "Żakówka" z Narodowego Muzeum Morskiego. Imprezie towarzyszył jarmark. Festiwalowa scena rozbrzmiewała muzyką w wykonaniu ludowych zespołów - Powsinianie, Oryle z Urzecza, Łurzycanki i Kapela Niwińskich. Gwiazdą wieczoru była Joanna Słowińska z zespołem. Dzień zakończył FlisLajt, czyli parada oświetlonych łodzi.

Niedzielę (10 maja) flisacy rozpoczęli od polowej mszy św. Kontynuowane były też warsztaty ginących zawodów i prelekcje. "Za wałem" wystąpiły zespoły: Wólkowianki, Urzeczeni, Kalwarki, Sołtysi i Kądziołeczka. Imprezę zakończył IV Łurzycki Bieg Tradycyjnych Żaglowców Wiślanych z Gassów do Warszawy. Kolejna taka impreza za rok.

Autor: Patryk Siepsiak

2015-05-12

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer