Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Szkoła w Słomczynie ma patrona

Zespół Szkół nr 4 w Słomczynie ma swojego patrona. Został nim Jan Mejster, nauczyciel muzyki i żołnierz. Z tej okazji nadano placówce nowy sztandar.

Jana Mejstera na patrona wybrała społeczność szkolna. Decyzję tę zatwierdziła Rada Miejska Konstancina-Jeziorny. Przygotowania do uroczystości nadania imienia placówce trwały kilka miesięcy. Odszukano krewnych żołnierza, którzy przekazali szkole zdjęcia i dokumenty. Bardzo ważnym źródłem informacji była też kronika szkolna. Podczas lekcji odbywały się prezentacje. Nauczyciele i uczniowie w hołdzie wszystkim zamordowanym przez NKWD, jednym z nich był właśnie Jan Mejster, wycięli 21 800 biało-czerwonych dłoni i ułożyli z nich olbrzymią flagę narodową.

29 kwietnia dzieci i młodzież symbolicznie złożyli wieńce oraz zapalili znicze na grobie żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny w latach 1939-1944 znajdującym się na cmentarzu parafialnym w Słomczynie. Towarzyszyli im rodzina Jana Mejstera, kombatanci, dyrektor placówki, nauczyciele oraz rodzice. Pamięć pedagoga ze Słomczyna uczczono też minutą ciszy.

Uroczystość nadania imienia szkole odbyła się 30 kwietnia. Poprzedziła je msza święta, którą w koncelebrze odprawił ks. Jacek Dzikowski, proboszcz parafii pw. św. Zygmunta w Słomczynie. W nabożeństwie uczestniczyli m.in.: Jerzy Mejster, Hanna Mejster i Arkadiusz Nowak, a także władze gminy i powiatu oraz dyrektorzy konstancińskich szkół. Byli też: dyrektor szkoły w Brześcach, miejscy radni, emerytowani nauczyciele, kombatanci oraz poczty sztandarowe zaprzyjaźnionych placówek.

W świątyni poświęcono nowy sztandar, który Kazimierz Jańczuk - burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna przekazał Tomaszowi Kuczy - dyrektorowi Zespołu Szkół nr 4. Po mszy wszyscy przeszli do budynku szkoły, gdzie Andrzej Cieślawski wręczył akt nadania szkole imienia Jana Mejstera, a uczniowie złożyli ślubowanie. 

Bratanek Jana Mejstera podczas swojego emocjonalnego wystąpienia opowiedział o życiu swego wuja i jego rodziny, o ich patriotyzmie, o wartościach, które były im bardzo bliskie. Głos zabrał też Ksawery Gut. – Jan Mejster powrócił z wojny – podkreślił członek zarządu powiatu piaseczyńskiego.

Część artystyczną przygotowały nauczycielki - Jolanta Kornaszewska i Barbara Daniszewska. Spektakl ukazał najbardziej bolesne chwile w historii naszej Ojczyzny, szczególnie wzruszające były fragmenty listów i zapisków z dziennika żołnierza będącego w sowieckiej niewoli. Występ uświetnił chór szkolny.

Jan Mejster był nauczycielem muzyki w szkole w Słomczynie i żołnierzem. We wrześniu 1939 roku wziął udział w kampanii wrześniowej jako podporucznik 2. Pułku Ułanów. W 1940 roku został zamordowany w Charkowie przez NKWD. Pośmiertnie w 2007 roku został mianowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego przez prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego.

Fot. Dariusz Kania

Autor: Patryk Siepsiak

2015-05-17

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer