Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

W niedzielę wybory prezydenckie

Już w najbliższą niedzielę, 10 maja wybierzemy prezydenta Polski. O fotel głowy państwa walczy 11 kandydatów. Lokale wyborcze, w gminie Konstancin-Jeziorna jest ich 21, będą czynne od godz. 7 do godz. 21.

Kandydaci na prezydenta Polski to: Grzegorz Braun (48 l.), Andrzej Duda (42 l.), Adam Jarubas (40 l.), Bronisław Komorowski (62 l.), Janusz Korwin-Mikke (72 l.), Marian Kowalski (50 l.), Paweł Kukiz (51 l.), Magdalena Ogórek (36 l.), Janusz Palikot (50 l.), Paweł Tanajno (39 l.) i Jacek Wilk (40 l.). 

Prawo do udziału w głosowaniu mają obywatele, którzy najpóźniej w dniu głosowania skończyli 18 lat, posiadają prawa wyborcze i znajdują się w stałym rejestrze wyborców. W gminie Konstancin-Jeziorna będzie można głosować w 21 obwodowych komisjach wyborczych - ich wykaz znajdziemy poniżej. W niedzielę (10 maja) lokale zostaną otwarte o godz. 7 i będą czynne do 21. Udając się do obwodowej komisji, należy mieć ze sobą ważny dokument ze zdjęciem, może to być dowód osobisty, paszport, prawo jazdy lub legitymacja. 

Po potwierdzeniu tożsamości otrzymamy jedną białą kartkę formatu A4. Na karcie do głosowania kandydaci są umieszczeni w kolejności alfabetycznej. Nazwisk będzie 11. Głosować można tylko na jednego kandydata, stawiając znak „X” w kratce obok jego nazwiska. Wszelkie inne znaki poczynione w obrębie kratki powodują nieważność głosu. W szczególności są to przekreślenia kratki, jej zamazania, zygzaki, myślniki, kropki itp. Należy pamiętać, że również postawienie znaku „v”, czyli tzw. „ptaszka” spowoduje unieważnienie głosu. Po wypełnieniu karty należy ją wrzucić do urny. Najczęstszą przyczyną nieważności głosu jest oddanie go na więcej niż jednego kandydata, niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce, zamazanie kratki, postawienie znaków innych niż „X”.

Nazwisko zwycięzcy wyścigu o najważniejszy fotel w państwie powinniśmy poznać jeszcze w niedzielę, późnym wieczorem lub w poniedziałkowy poranek. Jeśli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50 procent głosów Polaków, konieczna będzie druga tura. Wtedy do urn ponownie pójdziemy 24 maja.

Autor: Patryk Siepsiak

2015-05-08

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer