Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Pamiątkowa tablica w Mirkowie

W niedzielę, 2 sierpnia, odbyły się uroczystości odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej I Samodzielnemu Batalionowi im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego. Tablica została umieszczona na budynku domu przy ul. Mirkowskiej 56, w miejscu, gdzie podczas Powstania Warszawskiego mieścił się szpital polowy.

Uroczystości rozpoczęły się Apelem Poległych, który w kościele pw. św. Józefa w Mirkowie odczytał Pan Adam Rękawek. W uroczystej mszy św. koncelebrowanej przez obecnego proboszcza, ks. Roberta Tomasika oraz ks. Bogdana Przegalińskiego, jednego z inicjatorów upamiętnienia powstańców walczących na terenie Mirkowa, licznie uczestniczyli mieszkańcy Konstancina-Jeziorny. Dla wielu z nich było to wzruszające wspomnienie bliskich, którzy oddali swoje życie w obronie Ojczyzny, zarówno podczas II wojny światowej, jak również z rąk socjalistycznych władz po 1945 roku. Słowa wdzięczności skierowano także do Kombatantów, którzy do dziś dają świadectwo o tym, co sami widzieli i przeżyli.

Druga część uroczystości odbyła się przed budynkiem przy ul. Mirkowskiej 56. W budynku, w którym obecnie znajduje się apteka i przychodnia zdrowia, w czasie II wojny światowej odbywały się spotkania konspiracyjne, a w prywatnym mieszkaniu Państwa Blusiewiczów działał szpital polowy. O historii Mirkowa, o tym, jak doszło do utworzenia Batalionu im. Brygadiera Czesława Mączyńskiego, oraz o tym, co działo się w Konstancinie 1 sierpnia 1944 w godzinie „W” opowiedziała Pani Barbara Kulińska-Żugajewicz, która jako kilkunastoletnia dziewczyna brała udział w Powstaniu. Uczestnicy uroczystości w głębokiej ciszy i ze łzami w oczach wysłuchali relacji o tym, jak Pani Basia znalazła się w grupie ok. 40 osób, które postawione przez hitlerowców pod ścianą budynku szpitala czekały na wykonanie egzekucji. Ostatecznie, dzięki interwencji pani Łoziny, która wykazała się niezwykłą odwagą, egzekucji nie wykonano.

Odsłoniętą przez Panią Barbarę Kulińską-Żugajewicz tablicę pamiątkową poświęcił ks. Bogdan Przegaliński. Przewodniczący Rady Miejskiej, Andrzej Cieślawski oraz Zastępca Burmistrza Gminy, Ryszard Machałek oraz przedstawiciele mieszkańców złożyli kwiaty. Zwieńczeniem uroczystości był koncert Grupy Artystów „Pod Prąd”. Występom towarzyszyła grupa rekonstrukcyjna, która przybliżyła uczestnikom czasy wojny przez prezentację umundurowania, broni oraz przedmiotów codziennego użytku. Na zakończenie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowaniu wojskową grochówką. Jeszcze długo po zakończeniu oficjalnych uroczystości, mieszkańcy Mirkowa wspólnie śpiewali powstańcze piosenki i słuchali opowieści powstańczych pani Barbary.

Inicjatorem odsłonięcia tablicy pamiątkowej była Grupa Inicjatywna Mieszkańców Konstancina-Jeziorny, działająca w ramach gminnego programu „Wsparcie inicjatywy lokalnej”. Dzięki ich zaangażowaniu Gmina Konstancin-Jeziorna zyskała kolejne miejsce, które będzie przypominać kolejnym pokoleniom o historii miasta i jego Bohaterach.

Zapraszamy też do zapoznania się z galerią fotografii z uroczystości.

Autor: Piotr Stankiewicz

2015-08-03

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer