Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Tak głosowaliśmy w referendum

Niespełna 9 proc. uprawnionych do głosowania mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna  wzięło udział w niedzielnym referendum. Ci, którzy głosowali w większości byli za jednomandatowymi okręgami wyborczymi i za rozstrzyganiem wątpliwości prawnych na korzyść podatnika, ale przeciwko finansowaniu partii z budżetu państwa.

Ogólnokrajowe referendum 2015 w gminie Konstancin-Jeziorna, podobnie jak w całej Polsce, nie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Udział w nim wzięło zaledwie 8,94 proc. spośród 19960 uprawnionych do głosowania. W niedzielę (6 września) do urn poszło zaledwie 1785 mieszkańców naszej gminy. Mimo tego konstancińska frekwencja była w powiecie jedną z lepszych - wyższą odnotowano jedynie w ginach: Piaseczno (10,11 proc.) i Lesznowola (9,25 proc.).

Frekwencja w gminie

W gminie Konstancin-Jeziorna największy procent wyborców zagłosował w obwodowej komisji nr 18, która mieściła się w Centrum Kompleksowej Rehabilitacji (58,33 proc. - 56 z 96 uprawnionych), a najmniejszy - w komisji nr 11 z siedzibą w Szkole Podstawowej nr 6 w Opaczy (5,72 proc - tylko 93 z 1626 uprawnionych).

Wyniki referendum

Ci, którzy głosowali w większości byli za jednomandatowymi okręgami wyborczymi (73,98 proc.) i za rozstrzyganiem wątpliwości prawnych na korzyść podatnika (95,25 proc.), ale przeciwko finansowaniu partii z budżetu państwa (na "tak" było tylko 22,70 proc. głosujących). W związku z tym, że frekwencja w kraju była równie rekordowa niska i nie przekroczyła wymaganych 50 proc., referendum jest niewiążące.

Kolejny raz do urn pójdziemy 25 października. Tego dnia odbędą się wybory parlamentarne.

Szczegółowe informacje na temat wyników niedzielnego referendum znajdziemy na stronie internetowej Państwowej Komisji Wyborczej.

Autor: Patryk Siepsiak

2015-09-09

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer