Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Sprawdzają właściwości lecznicze solanki

Konstancin-Jeziorna ponownie ubiega się o świadectwa potwierdzające lecznicze właściwości klimatu gminy oraz solanki wydobywanej z ujęcia w Parku Zdrojowym. Posiadanie tych dokumentów jest niezbędne do utrzymania przez miejscowość statusu uzdrowiska.

Operat i świadectwa

Wykonanie lub nowelizacja operatu uzdrowiskowego to wymóg, który na gminy nakłada ustawa o lecznictwie uzdrowiskowym. Dokument powinien być sporządzany nie rzadziej niż raz na 10 lat. Gmina Konstancin-Jeziorna w 2018 roku musi przedstawić go Ministrowi Zdrowia. – W części opisowej operatu uwzględnia się m.in: świadectwa potwierdzające właściwości lecznicze klimatu i naturalnych surowców występujących na danym obszarze – wyjaśnia Elżbieta Bartoszewska, zastępca kierownika Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. – Sporządza się je na podstawie przeprowadzonych badań

Badanie wody

Na zlecenie gminy wykonuje je Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Sprawdzane są właściwości lecznicze wody z ujęcia o głębokości 1 750 m "Warszawa IG-1” zlokalizowanego w konstancińskim Parku Zdrojowym. Nowelizacja operatu i uzyskanie świadectw są niezbędne do utrzymania przez gminę statusu uzdrowiska.

Lecznicza solanka

Przypomnijmy, konstancińska solanka, dzięki stężeniu minerałów 6,5 proc., posiada właściwości lecznicze. Powietrze wokół tężni, w wyniku parowania solanki, tworzy swoisty mikroklimat zbliżony do klimatu, którym możemy cieszyć się nad morzem. Minerały w nim zawarte wspomagają odbudowę i regenerację błony śluzowej górnych dróg oddechowych. Działają także stymulująco na pracę układu odpornościowego. Szczególnie istotne dla naszego zdrowia są pierwiastki jod, brom, wapń oraz magnez.

Autor: Patryk Siepsiak

2016-04-07

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer