Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wielkie flisackie biesiadowanie

Już po raz piąty nad Wisłą odbędzie się Flis Festiwal. Na gości czeka wiele atrakcji m.in: parada tradycyjnych żaglowców wiślanych, koncerty lokalnych zespołów ludowych oraz warsztaty ginących zawodów. To wszystko w przyszły weekend (7 i 8 maja) w Gassach.

Ginące zawody

Organizatorzy - Fundacja Szerokie Wody i Konstanciński Dom Kultury - zadbali, aby każdy znalazł coś dla siebie. W sobotę (7 maja) z bliska będzie można przyjrzeć się pracy m.in. szkutnika, kowala, tkaczki czy flisaka. Umożliwią to przygotowane przez Stowarzyszenie Odtwórców Rzemiosł i Obyczajów Dawnych „Strzecha” warsztaty ginących zawodów. 

Tańce i śpiewy

Nie zabraknie też: parady tradycyjnych żaglowców wiślanych, prelekcji i występów zespołów lokalnych. Na scenie za wałem rzecznym wystąpią: Sołtysi, Urzeczeni, Kalwarki, Kuźnia Artystyczna, Powsinianie, Łurzycanki, Majtki Pana Kapitana i Tęcza, a wieczorem widowni zaprezentuje się grupa Hambawenah. Będą stoiska promocyjne i handlowe, wspólne tańce i śpiewy. Smakosze spróbują regionalnych potraw z Urzecza: łurzyckiej sytochy, barszczu chrzanowo-buraczanego i oczywiście siuforka. 

Po drugiej stronie

Festiwalową ofertę przygotowała również gmina Karczew. Na wiślanej łasze obejrzymy występ zespołu ludowego Sołtysi, wystawę „Karczew i Gmina na Urzeczu”. Tam także staną stoiska z rękodziełem artystycznym lokalnych twórców. Drugiego dnia festiwalu, w niedzielę (8 maja) zaplanowano uroczyste wypłynięcie łodzi do Warszawy oraz Góry Kalwarii. Wtedy też poznamy wyniki konkursu „Żelazna Klamra”. 

Szczegółowy program Flis Festiwalu dostępny jest na stronie: www.flisfestiwal.pl (link otwiera się w nowym oknie).

Autor: Patryk Siepsiak

2016-04-28

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer