Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zapraszamy do bajkowego świata

Już w najbliższą niedzielę (10 kwietnia) Muzeum Bajek Baśni i Opowieści w Czarnowie odwiedzi wyjątkowy gość - Alassane Baguian "dit Petit Menteur" z Burkina Faso. Na spotkanie z jednym z najlepszych opowiadaczy Czarnego Lądu zapraszamy o godz. 16.00.

Mały kłamczuszek

Alassane Baguian to jeden z najbardziej utalentowanych młodych opowiadaczy na Czarnym Kontynencie. W jego historiach są zakodowane wielopokoleniowe mądrości ludów Afryki zachodniej. Sam pochodzi z Ouagadougou, stolicy Burkina Faso z plemienia Mossi, jednego z najliczniejszych w tamtym regionie. Alassane miał styczność ze sztuką griotów przez "krew" - jest więc prawowitym jeliya - mistrzem słów i muzyki. Odziedziczył zdolności po dziadkach i obecnie utrzymuje się z regularnych występów w różnych częściach świata. Dzięki zaskakującej bystrości, refleksowi i błyskotliwości opowiadania przylgnął do niego przydomek "Petit Menteur" (z fr. "mały kłamczuszek").

Wspólny śpiew

Jego opowieści to nie tylko słowa, ale barwny, głośny, dynamiczny spektakl, pełen gestów, muzyki i tańca. Allasan podczas swoich wystąpień gra na tradycyjnych instrumentach: bębnach, ksylofonie czy korze - afrykańskiej lutni. Tańczy, śpiewa w trzech rdzennych afrykańskich językach, a publiczność jak zahipnotyzowana powtarza wraz z nim kilka słów refrenu. Jego żywa interpretacja tradycyjnych, ale i uniwersalnych motywów nadaje im zupełnie nowy wymiar. Porywa słuchaczy nawiązując z nimi od pierwszych wypowiedzianych słów niesamowitą więź. Nawet prosta opowieść o trzech kózkach jest w stanie wywołać silne emocje i sprowokować publiczność do żywej reakcji i wspólnego śpiewu.

Spotkanie w niedzielę

Na to wyjątkowe spotkanie Muzeum Bajek Baśni i Opowieści w Czarnowie (ul. Diamentowa 8) zaprasza w najbliższą niedzielę (10 kwietnia) o godz. 16.00. Wydarzenie, dofinansowane ze środków powiatu piaseczyńskiego, organizuje Towarzystwo Muzyczne im. K.Wiłkomirskiego.

Autor: Michał Malinowski

2016-04-08

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer