Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Gmina czwarta w rankingu Rzeczpospolitej

Gmina Konstancin-Jeziorna zajęła czwarte miejsce w rankingu wykorzystania funduszy unijnych. Listę samorządów, które w ubiegłym roku pozyskały najwięcej pieniędzy na realizację swoich inwestycji opracował dziennik "Rzeczpospolita". 

Czwarta w Polsce

Ranking "Europejski samorząd" dotyczył 2015 roku, czyli okresu zarówno zamykania unijnej perspektywy finansowej 2007-2013, jak i nowej, w której można pozyskiwać dotacje z programów operacyjnych na lata 2014-2020. Wśród 100 gmin miejskich i miejsko-wiejskich znalazł się także Konstancin-Jeziorna. Jedyne uzdrowisko na Mazowszu w rankingu "Rzeczpospolitej" zajęło 4. miejsce, zdobywając 208,6 pkt. Na podium stanęli: Nowy Dwór Mazowiecki (211,9 pkt.), Pilawa (211,6 pkt.) i Radłów (209,1 pkt.). – Konstancin-Jeziorna cały czas się zmienia – podkreśla Kazimierz Jańczuk, burmistrz gminy. – Jest to możliwe m.in. dzięki funduszom unijnym. 

Miliony z Unii

Wykorzystując szanse gmina zrealizowała wiele projektów: infrastrukturalne (przede wszystkim przyczyn iły się do poprawy standardu życia mieszkańców), rewitalizacyjne (podkreśliły uzdrowiskowy charakter naszej miejscowości) oraz kulturalno-oświatowe (promują dziedzictwo i wzmacniają potencjał gminy). Tak wysokie miejsce w rankingu zawdzięczamy m.in. jednej z głównych inwestycji realizowanych w ostatnim czasie przez konstanciński samorząd. Chodzi o budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej na terenie Skolimowa. Wartość projektu opiewa na ponad 36,5 mln zł, z czego ponad 21,2 mln zł pochodzi z Funduszu Spójności. Inicjatywa pozytywnie wpłynęła na ochronę środowiska naturalnego. 

Zmiana wizerunku

We wcześniejszych latach dzięki dotacjom z UE zrewitalizowany został Park Zdrojowy. Dawny blask odzyskała także "Willa Hugonówka”, w której teraz mieści się Konstanciński Dom Kultury. Z myślą o turystach powstał „Kalejdoskop Konstancina". Zakłada on m.in. rozwinięcie funkcjonujących na terenie gminy atrakcji  turystycznych, stworzenie nowych oraz zintensyfikowanie działań informacyjnych i promocyjnych. Zaprojektowano również jednolity system identyfikacji miejskiej, który obecnie wdrażamy. Udało się zmienić wizerunek miasta - z podwarszawskiej sypialni i miejsca dedykowanego rekonwalescentom - na miasto-letnisko, miejsce aktywnego wypoczynku, oferujące liczne atrakcje kulturalne, historyczne, przyrodnicze i sportowe  dodaje burmistrz gminy Konstancin-Jeziorna. 

Autor: Patryk Siepsiak

2016-07-22

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer