Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Powstała mapa zagrożeń

Policja stworzyła interaktywną mapę zagrożeń bezpieczeństwa. Dzięki niej, bez wychodzenia z domu, sprawdzimy m.in. gdzie najczęściej łamane jest prawo. Ale nie tylko. Możemy też zajrzeć do statystyk i anonimowo przekazać informację o zagrożeniach występujących w otoczeniu miejsca naszego zamieszkania.

Policyjne statystyki

Pilotażowa mapa została uruchomiona na początku lipca na terenie garnizonu stołecznego oraz w województwach - pomorskim i podlaskim. Docelowo swoim zasięgiem obejmie cały kraj. Jak zapowiada Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, pomysłodawca projektu, stanie się to we wrześniu. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała w oparciu o policyjne statystyki, informacje przekazane przez mieszkańców, różne instytucje, organizacje pozarządowe i podmioty biorące udział w konsultacjach społecznych. Pomocne były także wyniki badań opinii publicznej.

Zgłoś sprawę

Dzięki interaktywnej platformie, bez wychodzenia z domu, sprawdzimy m.in. gdzie najczęściej łamane jest prawo. Chodzi głównie o tzw. przestępstwa dokuczliwe społecznie, m.in.: kradzieże, kradzieże z włamaniem, rozboje, uszkodzenia mienia, wymuszenia, bójki czy pobicia. Ponadto możemy też anonimowo przekazać informację o zagrożeniach występujących w otoczeniu miejsca naszego zamieszkania. Wszystkie sygnały będą na bieżąco weryfikowane. Jeśli okażą się prawdziwe, trafią do bazy, a następnie zostaną umieszczone na mapie. Wszystkie te informacje pozwolą na skuteczniejszą pracę policji.

Profilaktyka i statystyka

Trzeba przy tym podkreślić, że system ma charakter wyłącznie profilaktyczny i statystyczny. Umieszczenie informacji w serwisie nie spowoduje natychmiastowej reakcji policji i wysłania patrolu na miejsce zdarzenia. Od pilnych interwencji są numery alarmowe - 112 i 997. Chodź platforma niedawno ruszyła, są już pierwsze zgłoszenia, także z gminy Konstancin-Jeziorna. W głównej mierze dotyczą one spożywania alkoholu w miejscach niedozwolonych.

Mapę bezpieczeństwa dostępna jest pod adresem: mapy.geoportal.gov.pl, a więcej informacji o systemie znajdziemy na stronie internetowej MSWiA

Autor: Patyk Siepsiak

2016-07-26

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer