Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Prawidłowy numer konta

Podajemy prawidłowy numer konta bankowego, na które można wpłacać datki z przeznaczeniem na budowę nowego nagrobka śp. Heidi Pate, filantropki i organizatorki słynnych pikników konstancińskich. Akcję zbiórki pieniędzy prowadzi Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancin.

Numer konta

O zbiórce pieniędzy na nowy nagrobek śp. Heidi Pate, filantropki i organizatorki słynnych pikników konstancińskich informowaliśmy na naszej stronie internetowej oraz w majowo-czerwcowym numerze Biuletynu Informacyjnego Gminy Konstancin-Jeziorna. Niestety, do podanego w artykule numeru konta Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków Konstancin wkradł się błąd, za co przepraszamy. Oto poprawne dane: BS 58 8002 0004 0205 1086 2002 0001 (z dopiskiem: „Nagrobek Heidi Pate”)

Ważna postać

Przypominamy, że kwesta cały czas trwa. Heidi Pate to ważna postać związana z Konstancinem-Jeziorną. Była żoną Sławomira hr. Dzierżawskiego, a następnie Maurice Pite - amerykańskiego przedsiębiorcy, filantropa, założyciela i długoletniego prezesa UNICEF-u. Na stałe do naszego miasta przeprowadziła się w 1934 roku. Od razu zyskała sławę miejscowej legendy. Heidi Pate angażowała się w działalność charytatywną  oraz w życie społeczne organizując słynne pikniki konstancińskie. Po II wojnie światowej działała w strukturach Administracji Narodów Zjednoczonych ds. Pomocy i Odbudowy, amerykańskiej organizacji niosącej pomoc m.in. Polsce, a także w Komitecie Odbudowy Stolicy.

Nowy nagrobek

Za swoją pracę i zaangażowanie została odznaczona Złotą Syrenką. Zmarła bezpotomnie w 1960 r. – Chcąc wyrazić wdzięczność i ratować jej pamięć, pragniemy ufundować wspólnie z mieszkańcami i miłośnikami Konstancina-Jeziorny trwały nagrobek, w miejsce niszczejącej ziemnej mogiły – mówi Czesława Gasik, prezes Towarzystwa Miłośników Piękna i Zabytków. – Z góry dziękujemy wszystkim, którzy wspomogą naszą akcję.

Tablica pamięci

Warto zaznaczyć, że darczyńcy zostaną uhonorowani na specjalnej tablicy pamięci. – Wspaniała kobieta, przypominająca przedwojenne czasy – przyznaje na stronach Wirtualnego Muzeum Konstancina Tadeusz Koss z TMPiZK. – Odeszła i właściwie pozostała w pewnym zapomnieniu. Zawsze będąc na skolimowskimcmentarzu w Święto Zmarłych i w św. Jadwigę chodzę zapalić znicz i tak się zastanawiam, że dobrze by było, aby nagrobek pani Pate był bardziej godny tej damy, tej osoby i tego co ona sobą reprezentowała.

Autor: Patryk Siepsiak

2016-07-29

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer