Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Tragiczny początek wakacji nad Wisłą

Nie pomagają apele, nie skutkują przestrogi. Woda wciąż zbiera śmiertelne żniwo, bo amatorów kąpieli w Wiśle nie brakuje, mimo że jest to bardzo niebezpieczne. W minionym tygodniu w rzece niedaleko Ciszycy utonął 15-letni chłopak. Bądźmy ostrożni i rozważni!

Tragedia nad Wisłą

Tuż przed wakacjami razem z policją apelowaliśmy o rozwagę podczas wypoczynku nad wodą. Niestety, nie udało się uniknąć tragedii. W minionym tygodniu w Wiśle utonął 15-latek. Do zdarzenia doszło 4 lipca. Tego dnia nastolatek, spędzający wakacje u rodziny w Ciszycy (gm. Konstancin-Jeziorna), wybrał się nad Wisłę. Towarzyszyli mu siostra i kolega. Chłopak brodząc po płytkiej wodzie najprawdopodobniej wpadł w urwisko i został porwany przez rwący nurt rzeki. Finał był tragiczny. Mimo szybkiej akcji ratowniczej, w której uczestniczyli m.in. funkcjonariusze z Piaseczna, Konstancina-Jeziorny, strażacy, płetwonurkowie oraz policja rzeczna w Góry Kalwarii i śmigłowiec nastolatka nie udało się uratować. Ciało chłopaka odnaleziono dopiero dwa dni po wypadku.

Policja przestrzega

Policja ponownie przestrzega i przypominana - Wisła niemal na całej swojej długości uznawana jest za rzekę niebezpieczną i nieodpowiednią do kąpieli. Częste zmiany nurtu, silny prąd, wiry i osuwiska są potencjalnym zagrożenie dla wypoczywających nad jej brzegami. Na terenie województwa mazowieckiego można bezpiecznie korzystać z 4 kąpielisk oraz 38 miejsc „zwyczajowo wykorzystywanych do kąpieli”. Uwaga! Żadnego z nich nie ma na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Woda to zdradliwy i niebezpieczny żywioł, należy podchodzić do niej z pokorą. Jak informuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, od początku roku w Polsce utonęło już ponad 100 osób.

Pamiętajmy o tym

Odpoczywając nad jakimkolwiek akwenem pamiętajmy o zachowaniu ostrożności. Wybierajmy tylko strzeżone kąpieliska, gdzie nad naszym bezpieczeństwem czuwa ratownik. Pod żadnym pozorem nie wolno pływać po alkoholu i narkotykach. Pamiętajmy również, by nie wskakiwać do wody będąc rozgrzanym – różnica temperatur może wywołać szok termiczny. Nie przeceniajmy swoich umiejętności - na otwarte akweny wypływajmy tylko z asekuracją. Nie skaczmy, w szczególności na główkę, do nieznanej i zbyt płytkiej wody. Zróbmy wszystko, by wakacyjny wypoczynek był miłym wspomnieniem, a  nie kolejnym ludzkim dramatem.

Autor: Autor: Patryk Siepsiak (Fot. KPP Piaseczno)

2016-07-13

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer