Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

W gminie nie ma barszczu Sosnowskiego

Podczas gdy barszcz Sosnowskiego sieje postrach w całej Polsce, mieszkańcy Konstancina-Jeziorny mogą być spokojni. Na terenie gminy nie ma tych niebezpiecznych roślin, choć magistrat trzyma rękę na pulsie i sprawdza wszelkie sygnały.

Niebezpieczne rośliny

O barszczu Sosnowskiego słyszeli prawie wszyscy, o jego kuzynie barszczu Mantegazziego pewnie nieliczni. Obie rośliny są równie niebezpieczne, szczególnie pod koniec lipca oraz w sierpniu. Barszcze wtedy kwitną i wydzielają dużą ilość toksycznych substancji, które przy dotknięciu lub innym kontakcie ze skórą powodują trudno gojące się poparzenia skóry. – Najprostszą radą na ich uniknięcie jest omijanie wysokich zarośli, z masywnymi i obco wyglądającymi roślinami o dużych liściach, złożonych z mniejszych fantazyjnie zaokrąglonych listków – informuje Anna Stefaniak, zastępca kierownika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. – Barszcze należy zwalczać, ale umiejętnie, aby nie narazić się na poparzenia i nie dopuścić do zasiedlenia terenu przez niebezpiecznego „przybysza”.

Sygnały są sprawdzane

Urzędnicy szczegółowo sprawdzają wszelkie zgłoszenia, które trafiają do konstancińskiego magistratu. To ważne, bo tylko szybka reakcja i całkowite zniszczenie tej niebezpiecznej rośliny zapobieganie jej rozprzestrzenianiu się. Jak przyznaje Anna Stefaniak, sygnałów jest dużo. Na szczęście, ani jeden - jak na razie - się nie potwierdził. – Wszystkie rośliny zostały przez zgłaszających błędnie rozpoznane – dodaje zastępca kierownika Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Na dziś gmina jest wolna od niebezpiecznych kaukaskich barszczy.

Ważne

Barszcze kaukaskie najczęściej są mylone z naszym rodzimym barszczem zwyczajnym, z arcydzięgielem, ale bywa niekiedy, że nawet z łopianem. Jak widać z zamieszczonych zdjęć, podstawową cechą pozwalającą odróżnić te rośliny jest ich wielkość i kształt liści.

Autor: Patryk Siepsiak

2016-07-29

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer