Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wieczór odzyskanej miłości

To był wieczór pełen emocji i wzruszeń. W miniony poniedziałek (25 lipca) odbyła się premiera filmu dokumentalnego "Odnaleziony walc", opowiadającego o miłości dwójki powstańców - konstancinianki Barbary Kulińskiej-Żugajewicz i Andrzeja Budzyńskiego, którzy spotkali się po 72 latach rozłąki.

Scenariusz i reżyseria

Dokument zrealizowany przez TVP 1 powstał według scenariusza mieszkanek Konstancina-Jeziorny - Julity Wołoszyńskiej-Matysek, która jednocześnie go wyreżyserowała oraz Agaty Gregorczyk-Janik. Film pokazuje piękną, choć obfitującą w tragiczne wydarzenia, historię miłości dwojga ludzi, brutalnie przerwanej przez drugą wojnę światową. Jego bohaterami są: 87-letnia konstancinianka Barbara Kulińska-Żugajewicz i 90-letni Andrzej Budzyński, którzy po wybuchu powstania warszawskiego straciła ze sobą kontakt aż na 72 lata.

Wielka miłość w ciężkich czasach 

Premiera "Odnalezionego walca" odbyła się w miniony poniedziałek (25 lipca). Sala widowiskowa Konstancińskiego Domu Kultury pękała w szwach. Dla każdego, a w szczególności dla Barbary Kulińskiej-Żugajewicz był to wieczór pełen emocji i wzruszeń. Gdy zgasły światła, widownia wstrzymała oddech. Wszyscy z wielką uwagą oglądali historię narodzin wielkiego uczucia brutalnie przerwanego przez II wojnę światową. Widzowie towarzyszyli głównym bohaterom w ich rozmowach, razem z nimi odwiedzili miejsca pamięci oraz spacerowali uliczkami Konstancina-Jeziorny. Pomimo upływu ponad 70 lat, w głosach pani Barbary i pana Andrzeja, gdy wspominali tamte czasy słychać wielkie emocje i cierpienie. "Odnaleziony walc" to film nie tylko o wielkim uczuciu, ale to także opowieść o tragicznych losach milionów ludzi, którzy zginęli podczas wojny, o wydarzeniach rozgrywających się w tamtym czasie w Mirkowie i Konstancinie-Jeziornie. Łzy same cisnęły się do oczu. 

Podziękowania dla Basi

Reakcja publiczności nie mogła być inna. Owacjami na stojąco widzowie podziękowali pani Barbarze za jej bohaterską postawę. Były gratulacje i serdeczne uściski, gdyż dla wielu osób - obecnych w Konstancińskim Domu Kultury - konstancinianka nadal jest po prostu Basią, ciocią, przyjaciółką, sąsiadką. W tym wyjątkowym wydarzeniu uczestniczyły także władze gminy. Burmistrz Kazimierz Jańczuk wręczył Barbarze Kulińskiej-Żugajewicz bukiet róż, podziękowania powędrowały też do twórców filmu. Nie zabrakło też tytułowego walca, który zakochany pan Andrzej  skomponował specjalnie dla swojej Basi, a ona przez te wszystkie lata przechowała zapisane przez niego nuty. Na zakończenie wieczoru wystąpiła Agata Gregorczyk-Janik, która wykonała pieśń żołnierzy podziemia. Na wszystkich czekał też gigantyczny tor ufundowany przez gminę Konstancin-Jeziorna.

Premiera w TVP 1

Relację z premiery filmu można było obejrzeć w Telewizyjnym Kurierze Warszawskim, sztandarowym programie informacyjnym TVP 3 Warszawa. Wydanie z poniedziałku dostępne jest na stronie internetowej "trójki" (od ok 16. minuty). Z kolei film „Odnaleziony walc” zostanie wyemitowany 10 sierpnia o godz. 21.30 w TVP 1.

Zdjęcia: UMiG Konstancin-Jeziorna, Michał Żugajewicz

Galeria zdjęć

Autor: Grzegorz Żurawski

2016-07-26

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer