Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Porucznik Basia

Miło nam poinformować, że  pani Barbara Kulińska-Żugajewicz, została awansowana na wyższy stopień oficerski przez Ministra Obrony Narodowej. Uroczystość wręczenia nominacji odbędzie się o godz. 10.00 w środę 14 grudnia br. w sali posiedzeń Rady Miejskiej przy ul. Świetlicowej 1 w Konstancinie-Jeziornie. Serdecznie zapraszamy.

Barbara Kulińska-Żugajewicz od urodzenia jest mieszkanką Klarysewa. Mając 14 lat została zaprzysiężona do uczestnictwa w konspiracji i zostaje żołnierzem Batalionu Mączyński. W czasie Powstania Warszawskiego, jako sanitariuszka w szpitalu urządzonym w Mirkowskiej fabryce, pomagała rannym. Podczas Powstania zginie jej wielu bliskich towarzyszy walki, przyjaciół, krewnych. Ona sama przeżyje, choć dalsze jej życie naznaczone już będzie piętnem 63 powstańczych dni.

Po zakończeniu wojny, działała w konspiracji, nie aprobując nowego porządku narzuconego przez Związek Sowiecki. Była aresztowana i brutalnie przesłuchiwana przez funkcjonariuszy UB w tzw. Białym Dworku w Konstancinie. Po przesłuchaniach długo wracała do zdrowia, nigdy w pełni nie odzyskała sprawności.
W lutym b.r. radni Konstancina-Jeziorny przyznali Barbarze Kulińskiej-Żugajewicz tytuł Honorowego Obywatela Gminy Konstancin-Jeziorna. W tym roku także, historia jej życia stała się powszechnie znana, dzięki filmowi „Odnaleziony walc” zrealizowanemu przez dwie mieszkanki Konstancina-Jeziorny: Julitę Wołoszyńska-Matysek oraz Agatę Gregorczyk-Janik. Wyprodukowany przez TVP 1 film opowiada piękną historie miłosną, naznaczoną piętnem tragicznych losów uczestników Powstania Warszawskiego.

W uznaniu żołnierskich zasług, rozkazem Ministra Obrony Narodowej pani Barbara Kulińska-Żugajewicz została awansowana na wyższy stopień oficerski i otrzymała nominację na porucznika. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna, porucznik Basi serdecznie gratulujemy.

Autor:

2016-12-12

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer