Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Zajęcia teatralno-terapeutyczne dla osób z niepełnosprawnością

Fundacja Strefa Działania zaprasza w każdą środę osoby z niepełnosprawnością z terenu gminy Konstancin-Jeziorna na bezpłatne warsztaty teatralne, odbywające się w KDK Hugonówka.

Od września 2016 roku Fundacja Inicjatyw Społecznych Strefa Działania prowadzi w KDK w willi Hugonówka zajęcia teatralno-terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Konstancin Jeziorna i okolic. Jest to autorski projekt Fundacji Strefa Działania a jego najważniejszym aspektem jest przygotowanie ciekawej oferty kulturalno – integracyjnej dla osób niepełnosprawnych z terenu Gminy Konstancin - Jeziorna. Zakres tematyczny warsztatów teatralnych konsultowany był z liczną grupą młodych niepełnosprawnych osób, dla których tego typu przedsięwzięcie było do tej pory poza zasięgiem dostępu oraz finansowym. Celem warsztatów teatralnych jest zwiększenie szansy osób niepełnosprawnych na integrację z pełnosprawnymi mieszkańcami Gminy oraz ekspresję twórczą, rozwój talentu i zaistnienie w przestrzeni kulturalnej miasta.


Terapia przez teatr

Udział w warsztatach teatralnych może być dla osób z niepełnosprawnością okazją do rozwijania talentu, realizacją ambicji, a przede wszystkim integracji z pozostałymi mieszkańcami. Warsztaty teatralne, poza dobrą zabawą, spełniają również funkcję terapeutyczną – obowiązują na nich zasady działania zespołowego, budowanie więzi grupowej, wspólnego poszukiwania ważnych tematów, wartości estetycznych i emocjonalnych. Praca nad spektaklem dodaje niepełnosprawnym i przewlekle chorym uczestnikom chęci do działania w życiu codziennym, wzmacnia ich poczucie wartości i dodaje pewności siebie.


Teatralna grupa wsparcia

Teatr spełnia jeszcze inną funkcję społeczną, a mianowicie pozwala naszym podopiecznym wcielać się w różne role. Przyjmując na siebie daną postać, muszą się nią stać, a co za tym idzie spojrzeć na świat z innej perspektywy, wyrazić emocje, które na co dzień pozostają w zamrożeniu. Dzięki zajęciom teatralnym osoby niepełnosprawne w przyszłości będą mogły lepiej radzić sobie w świecie i społeczeństwie.
Osoby niepełnosprawne poprzez warsztaty zdobędą narzędzia pomagające im lepiej odnaleźć się w codziennym życiu. Staną się odważniejsze, łatwiej będzie im odnaleźć się w grupie, zdobędą umiejętności lepszego prezentowania swojej osoby na tle grupy, a także będę miały większą odwagę wchodzenia w nowe sytuacje społeczne. W ramach autorskiego projektu Fundacji Strefa Działania planowanie jest również przeprowadzenie warsztatów dotyczących: budowania zespołu, wzmacniania więzi między uczestnikami, umiejętności autoprezentacji, asertywności oraz lepszego radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, stresogennych.


Prowadzone przez Fundację Strefa Działania warsztaty są jedyną tego typu nieodpłatną formą wsparcia osób z naszej gminy i okolic. Całe przedsięwzięcie finansowane jest ze środków Fundacji. Do tej pory udało się pozyskać jednego stałego sponsora, który finansuje 1/3 miesięcznych kosztów.

Próby teatralne są otwarte dla publiczności. Zapraszamy w każdą środę w godzinach 18 - 20.

Autor:

2016-11-25

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer