Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Bohaterka uhonorowana

Podczas środowej sesji radni nadali tytuł "Honorowego Obywatela Gminy Konstancin-Jeziorna" Barbarze Kulińskiej ps. "Zula", sanitariuszce Powstania Warszawskiego. Rajcy jednogłośnie przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Dla ojczyzny

Barbara Kulińska, z domu Żugajewicz, od urodzenia jest mieszkanką Konstancina-Jeziorny. Od 1942 roku należała do Narodowych Sił Zbrojnych. Podczas Powstania Warszawskiego była sanitariuszką szpitala polowego „Lazaret", zorganizowanego przez doktora Blusiewicza w Mirkowskich Zakładach. Po 1945 roku represjonowana i szykanowana za działalność niepodległościową. Została pobita przez funkcjonariuszy UB podczas przesłuchania. 

Wszyscy "za"

Inicjatywę w sprawie nadania Barbarze Żugajewicz-Kulińskiej honorowego obywatelstwa podjęły organizacje społeczne działające na terenie naszej gminy - stowarzyszenia Wszechnica Konstancińska oraz Ruch Kontroli Wyborów - Ruch Kontroli Władzy. Pomysł poprali władze gminy i radni miejscy. Ostateczna decyzja zapadła na lutowej sesji. Rajcy w głosowaniu byli jednomyślni. Wszyscy opowiedzieli się "za" przyznaniem pani Barbarze tego zaszczytnego tytułu. – To dowód uznania i wdzięczności społeczności Konstancina-Jeziorny dla wielkiej patriotki i działaczki, sanitariuszki Powstania Warszawskiego, Żołnierza i Człowieka Niezłomnego – mówi Jadwiga Magdziarz, radna.

Autor: Grzegorz Żurawski

2016-02-25

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer