Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna
Dwór w Oborach
Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka
Willa Syrena
Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym
Jest się czym chwalić! Dwa urzyckie przysmaki - sytocha i barszcz chrzanowo-buraczany, specjalność firmy Fanaberie i zespołu Łurzycanki, otrzymały od Adama Struzika, marszałka województwa, certyfikat "Dziedzictwo Kulinarne Mazowsza". Gratulujemy!
Nie każdy musi je lubić, ale każdy będąc na Urzeczu powinien je spróbować. Mowa o potrawach lokalnych takich jak siuforek, sytocha i barszcz chrzanowo-buraczany. Te dwa ostatnie przysmaki zostały ostatnio docenione i wyróżnione certyfikatem sieci "Dziedzictwo Kulinarne Mazowsza".
Wręczenie wyróżnień odbyło się pod koniec maja, przy okazji rozstrzygnięcia konkursu o "Laur Marszałka Województwa Mazowieckiego". W jego tegorocznej, dziewiątej edycji nagrodzonych zostało 16 produktów, ze 100 zgłoszonych. – Jak w każdej edycji pojawiło się wiele nowych, ciekawych produktów zarówno jeśli chodzi o produkty tradycyjne wytwarzane przez pojedyncze osoby, gospodarstwa czy organizacje typu koło gospodyń wiejskich, jak i te produkowane przez większych producentów – podkreśla Adam Struzik. – Ta nagroda to już nie tylko powód do dumy, ale i koło napędowe lokalnej przedsiębiorczości
Certyfikat za łurzyckie sytochę i barszcz chrzanowo-buraczany z rąk marszałka odebrali: panie z Koła Seniora Wsi Nadwiślańskich Gassy-Czernidła-Łęg, wykonawczynie tych przysmaków i właścicielki przepisów oraz Grażyna Leśniak, właścicielka firmy "Fanaberie" i inicjatorka zgłoszenia potraw do sieci. Towarzyszył im Łukasz Maurycy Stanaszek, odkrywca mikroregionu Urzecze. Serdecznie gratulujemy!
Idea Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego powstała w szwedzkiej Skanii i na duńskiej wyspie Bornholm w 1995 r., która spotkała się z dużym zainteresowaniem wielu regionów europejskich dbających o to, by oferować mieszkańcom oraz turystom regionalną żywność. Aktualnie sieć zrzesza dwadzieścia pięć regionów europejskich, których głównym celem jest promocja regionalnej żywności opartej na lokalnych zasobach surowców. W obrębie regionów członkowskich istnieje regionalna sieć zrzeszająca producentów, przetwórców oraz dystrybutorów regionalnej żywności. Obecnie sieć liczy 78 członków.
Autor: Patryk Siepsiak
2016-05-30