Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Wrzosowiska w Hugonówce

W Konstancińskim Domu Kultury odbył się III Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów - „Wrzosowiska”. Na scenie Hugonówki wystąpiły  konstancińskie zespoły muzyczne i taneczne,  soliści oraz kabaret. Odbyły się także wystawy rękodzieła i malarstwa. Konstancińscy seniorzy kolejny raz zachwycili publiczność talentami i pogodą ducha.

Aktywność konstancińskich seniorów może być inspiracją dla innych, a pogody ducha mógłby im pozazdrościć niejeden dwudziestolatek. Właśnie z myślą o najstarszych mieszkańcach gminy Konstancin-Jeziorna realizujących swoje pasje, Konstanciński Dom Kultury organizuje doroczny przegląd twórczości seniorów. W tym roku „Wrzosowiska” odbyły się już po raz trzeci. Trzeba przyznać, że z roku na rok przybywa artystów i rośnie poziom ich występów. Coraz liczniejsze grono zasiada również na widowni. To prawdziwe święto seniorów. Podczas ostatnich „Wrzosowisk” sala Hugonówki była wypełniona do ostatniego miejsca. W przeglądzie uczestniczyły zarówno zespoły artystyczne, przedstawiciele lokalnych kół i stowarzyszeń, skupiających najstarszych mieszkańców naszej gminy, jak i indywidualni wykonawcy lub twórcy.

Poezja, teatr i kabaret

Można było zobaczyć różnorodne występy taneczne i muzyczne oraz popisy wokalne, a także przedstawienia teatralne i kabaretowe. Danuta Kłosińska z Koła Seniora nr 21 w Mirkowie, pedagog z wieloletnim doświadczeniem rozpoczęła przegląd recytacją poezji. Krótki spektakl wystawił klub języka niemieckiego, który powstał w KDK w 2007 roku. Seniorzy należący do klubu nie tylko doskonalą swoje umiejętności językowe, lecz także współpracują z seniorami z miasta bliźniaczego Denzlingen, zarówno odwiedzając ich w Niemczech, jak i zapraszając do Konstancina-Jeziorny. Bożena Zwolińska z chóru Cantabile przedstawiła publiczności wiersze, a następnie publiczność usłyszała solowy występ Mieczysława Banacha, wieloletniego muzyka orkiestrowego, założyciela zespołu i kabaretu Drabina w Sklimowie. Swoje wiersze na scenie wyrecytował także Wiesław Pabisiak. Autor od wielu lat tworzy utwory poetyckie o różnorodnej tematyce, od poezji religijnej, patriotycznej po satyrę obyczajową, społeczną i polityczną. Natomiast klub Drabina rozbawił publiczność, „rzucając mięsem”. Dosłownie, bo kabaretowe skecze dotyczyły sklepu mięsnego.

Wystąpili śpiewająco

Wystąpiła także 20-osobowa grupa Pogodna Jesień, która powstała w 20090 roku przy mirkowskim Kole Seniora nr 21. Obecnie grupę prowadzi muzycznie Maciej Liwski, grający na wielu instrumentach. Na Wrzosowiskach zespół zaprezentował piosenki z tekstami autorstwa Barbary Utraty: "Ania w naszym kole", "Piękne życie spędzamy w Mirkowie", "Jesteśmy seniorzy", Kolorowe gałganki". Grupa Pogodna Jesień zaprezentowała także krótką formę kabaretową poruszającą problemy kobiet.
Popis swoich wokalnych umiejętności dał również zespół Majtki Pana Kapitana. Zachwycił publiczność nie tylko swoim żeglarskim repertuarem, lecz także pozytywnym nastawieniem do życia i poczuciem humoru. Zespół założył Piotr Krawczyk  w 2014 roku. przy Kole Seniora nr 21 w Mirkowie.
Na przeglądzie nie mogłoby zabraknąć również świetnie znanych już niemal na całym Mazowszu Łurzycanek, które śpiewają stare urzeckie piosenki oraz kultywują tradycje nadwiślanego regionu. Wysoki poziom zaprezentował Chór Cantabile, profesjonalnie wykonując różnorodne utwory. Zabrzmiały, m.in. „Staruszek świat”, „Młodym być i nic więcej” czy „Ave Maria”. Chór powstał w 2008 roku, z inicjatywy Julity Jodłowskiej, przewodniczącej Koła Seniorów nr 24. Należą do niego seniorzy z Grapy i Mirkowa. Od początku prowadzi go Roman Rudowski. Cantabile może się pochwalić występami w wielu miejscach poza gminą, a także sukcesami w prestiżowych konkursach. Koło Seniora nr 23 w Kawęczynku reprezentował natomiast zespół Jarzębina Czerwona, którym muzycznie od 6 lat opiekuje się Mieczysław Mróz. Warto podkreślić, że członkinie zespołu oprócz śpiewania zajmują się także rękodziełem artystycznym, m.in. podtrzymują tradycję wicia dożynkowych wieńców. Przegląd zakończył pokaz tańców świata w wykonaniu Grupy ER-nesta, czyli Ernesta Kolka, który prowadzi zajęcia taneczne dla seniorów.

Wystawy malarstwa i rękodzieła

„Wrzosowiskom” towarzyszyły również wystawy. Alicja Cieślik, Alina Rybarczyk, Dorota Kasperska, Izabella Kostrzeska, Mirosława Słoniewska-Weisse zaprezentowały swoje obrazy. Natomiast Andrzej Makulski pokazał imponujące miniatury konstancińskich zabytków. Mieszkaniec Konstancina-Jeziorny od dziecka interesuje się willami oraz historią miasta. Zbiera stare zdjęcia, książki o architekturze i wycinki z gazet. Po przejściu na emeryturę zaczął budować miniatury budowli Konstancina. Niektórych już nie ma, a inne niszczeją. Talent i pasja pana Andrzeja ocali je od zapomnienia.

Każdy z uczestników otrzymał dyplom i gratulacje z rąk wiceburmistrza Ryszarda Machałka. „Wrzosowiska” zakończył uroczysty bankiet. Kolejny Przegląd Twórczości Artystycznej Seniorów już za rok.  Już teraz serdecznie zapraszamy.

Autor:

2016-10-21

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer