Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Dożynki w Gassach

W minioną niedzielę podczas gminnych Dożynek, których gospodarzem były Gassy, rolnicy podziękowali za plony, wręczono nagrody dla Rolników Roku oraz wybrano najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Można było także uczestniczyć w licznych zabawach i turniejach, podziwiać występy zespołów artystycznych i muzycznych, a także po prostu dobrze się bawić.

Tegorocznym Dożynkom przewodniczyli starostowie: Kinga i Mariusz Śliwka, sołtys wsi Gassy wraz z mężem. Uroczystości rozpoczął korowód i prezentacja dożynkowych wieńców. Po mszy świętej polowej, starostowie przekazali bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów, na ręce gospodarza gminy Kazimierza Jańczuka. Tym chlebem burmistrz, przewodniczący rady miejskiej i starostowie połamali się z uczestnikami uroczystości.

Rolnicy Roku

Dożynki, jako czas podsumowania rolniczego trudu, były okazją do wręczenia wyróżnień Rolnik Roku dla jedenastu gospodarzy z gminy Konstancin-Jeziorna. Rolnikom podziękował burmistrz wraz przewodniczącym rady miejskiej, wręczając dyplomy i nagrody rzeczowe (odkurzacze do liści), ufundowane przez Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Rolnikami Roku zostali następujący gospodarze z gminy Konstancin-Jeziorna: Krystyna i Sławomir Fabisiak, Agnieszka i Marek Jasińscy, Iwona i Marek Makulscy, Danuta i Michał Baran, Barbara i Stanisław Gładeccy, Anna i Jan Węcławiak, Izabela i Edward Matyjasiak, Barbara i Krzysztof Kowalczyk, Katarzyna, Michał i Adrian Wójcik, Agnieszka i Krzysztof Kulczyk, Maciej Knyziak.

Występy na scenie

Program tegorocznych dożynek był niezwykle bogaty i zróżnicowany. Zobaczyliśmy i wysłuchaliśmy zespołów Kuźnia Artystyczna z Wilanowa, Cendrowianek z Góry Kalwarii, Leśnego Echa i Kłosowianek z Piaseczna, oraz naszych gwiazd: zespołów Przepióreczka, Sonata i Łurzycanki. Wystąpili także Karina Mrówka i Wojciech Stec akustycznie oraz ulubieńcy konstancińskiej publiczności czyli Majtki Pana Kapitana. Sportowy i bardzo widowiskowy akcent zapewnił pokaz karate w wykonaniu IPPON Konstancin.

 

Najpiękniejsze wieńce

Spośród 10 zgłoszonych wieńców, zaprezentowanych podczas korowodu i eksponowanych przy scenie, Komisja Konkursowa wybrała najpiękniejszy wieniec, biorąc pod uwagę czy materiały użyte do przygotowania są związane z plonami, walory estetyczne i artyzm wykonania oraz pomysłowość kompozycji. Komisja pierwsze miejsce przyznała wieńcowi KS Jarzębina Czerwona z Kawęczynka, wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 2000 zł. Koordynatorkami prac nad zwycięskim wieńcem były panie Krystyna Biernacka i Kazimiera Nogal. Drugie miejsce przyznano wieńcowi wykonanemu przez mieszkanki sołectwa Bielawa pod przewodnictwem sołtys Iwony Siudzińskiej (wraz z nagrodą w wysokości 1 800 zł). Trzecie miejsce otrzymał wieniec przygotowany przez Henrykę Jagnyziak z sołectwa Czernidła. Twórców pozostałych wieńców, zaprezentowanych podczas korowodu wyróżniono dyplomami i nagrodami w wysokości po 1 000 zł.

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

Dal dzieci były warsztaty artystyczne i ogromny park zabaw przygotowany przez „Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści”. Dzieci mogły także bawić się na dmuchańcach i trampolinach, czy uczestniczyć w zawodach sportowcy przygotowanych przez GOSIR. Były badania profilaktyczne, zawody sportowe i pokazy - strażackie i tresury psów. Na kilkudziesięciu stoiskach można było skosztować różnych potraw i dań, zapoznać się z poradami kosmetycznymi lub dietetycznymi, czy kupić przedmioty rękodzieła artystycznego. Wyłącznie dla dorosłych były dożynkowe konkursy, w tym toczenie opony od traktora, ubijanie jajek, przeciąganie liny i wyścigi taczkami. Były emocje i śmiech, oraz radość zwycięzców.

Pod wieczór zrobiło się bardzo rozrywkowo i tanecznie, a to za sprawą zespołów Champion oraz Power Play. Publiczność dostała dużą porcję ulubionej muzyki, więc bawiono się wybornie śpiewając razem z wykonawcami. Dyskoteka pod gwiazdami i pokaz fajerwerków zakończył Dożynki w Gassach. Świętowano i bawiono się krócej niż planowano z powodu nagłej zmiany pogody i ulewnego deszczu. Następne dożynki, które odbędą się za rok, miejmy nadzieję będą co równie udane jak te w Gassach.

Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania i realizacji Dożynek 2016, składamy serdeczne podziękowania.

Organizatorzy: Gmina Konstancin-Jeziorna i Sołectwo Gassy

Partnerzy: Konstanciński Dom Kultury, Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji, Zakład Gospodarki Komunalnej w Konstancinie-Jeziornie, Straż Miejska w Konstancinie-Jeziornie, Przychodnia Konstancin, Komisariat Policji w Konstancinie-Jeziornie, OSP Gassy, OSP Konstancin-Jeziorna, Centrum Kultury Wilanów

Sponsorzy: Polpharma SA, KlinkierBud, Simply Market Konstancin-Jeziorna, Powiat Piaseczyński, Bogusław Krupiński Transport, Mistrzowie Imprez, TELTOM Jan Sak – pokazy pirotechniczne, Mag Bud Sp. Jawna, magazyn na tablety i smartfony - SWAY, Kobieca Reaktywacja, Soho Logistics, Natur House Konstancin-Jeziorna, Catering Imperium Dobrego Smaku – Radosław Goliszewski, Kwiaciarnia Sizal Aneta Słomba, pralnia 5asec, Studio Fitness Pro-Fit, Restauracja A.D. 1899, Tęczowa Pasieka.

Patronat medialny: Kurier Południowy, Portal mieszkańców - Konstancin24.eu


Galeria zdjęć

Autor: Grzegorz Żurawski

2016-09-05

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer