Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna
Dwór w Oborach
Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka
Willa Syrena
Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym
O to, by nie kupować świń z niewiadomego pochodzenia i by przestrzegać podstawowych zasad ochrony własnych gospodarstw zaapelował do rolników i hodowców trzody chlewnej Główny Lekarz Weterynarii. Ma to związek z kolejnymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń.
W Polsce odkryto kolejne ognisko afrykańskiego pomoru świń. Jest to już osiemnasty przypadek od początku występowania ASF w naszym kraju (tj. od 17 lutego 2014 r.), a piętnasty w tym roku. W związku z tym Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do rolników i hodowców trzody chlewnej o przestrzeganie w swoich gospodarstwach podstawowych zasad.
Chodzi m.in. o: zabezpieczenie chlewni, świń, ściółki oraz paszy przed dostępem do nich dzików; wyłożenie mat nasączonych płynem dezynfekcyjnym przed wjazdem do gospodarstwa i przy wejściu do chlewni; niekarmienie świń odpadami kuchennymi oraz niewpuszczanie osób postronnych na teren gospodarstwa. Należy też pamiętać, aby każde podejrzenie choroby świń zgłaszać lekarzowi weterynarii.
Główny Lekarz Weterynarii przestrzega też przed kupowaniem świń i prosiąt o niewiadomym pochodzeniu i statusie epizootycznym, zwłaszcza od
handlarzy zwierzętami gospodarskimi. - Wprawdzie choroba afrykańskiego pomoru świń nie jest groźna dla człowieka, ale powoduje ogromne
straty ekonomiczne dla gospodarki kraju - zaznacza w piśmie przesłanym do gmin Włodzimierz Skorupski, Główny Lekarz Weterynarii.
Autor: Patryk Siepsiak
2016-08-29