Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Czad to cichy zabójca

Sezon grzewczy w pełni. W Polsce z powodu zatrucia tlenkiem węgla tej zimy zmarło już blisko 40 osób. Strażacy apelują - bądźmy ostrożni i regularnie sprawdzajmy piecyki gazowe oraz przewody wentylacyjne.

Zatrucie i śmierć

Nie bez przyczyny tlenek węgla nazywany jest cichym zabójcą. To gaz silnie trujący - bezbarwny, bezwonny i pozbawiony smaku. Jest nieco lżejszy od powietrza, co powoduje, że łatwo się z nim miesza i rozprzestrzenia Dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie do krwioobiegu. Tutaj wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ. A to stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Tragiczne statystyki

W latach 2005-2011 rocznie do polskich szpitali trafiało od 2557 do 5026 pacjentów, którzy padli ofiarą czadu. Tej zimy - od października 2015 roku do 2 lutego 2016 roku - tlenek węgla był przyczyną 38 ludzkich tragedii. Jeszcze więcej osób - 1 625 - podtruło się nim. Dlatego bądźmy czujni! Regularnie sprawdzajmy nasze piecyki gazowe oraz przewody kominowe. W żadnym wypadku nie zaklejajmy i nie zasłaniajmy kratek wentylacyjnych w pomieszczeniach. Pamiętajmy też o częstym wietrzeniu kuchni i łazienek. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, objawiające się m.in.: silnym bólem głowy, zawrotami, nudnościami, dusznością i sennością. Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy - natychmiast wezwijmy pogotowie i straż pożarną.

Być ostrożnym

Warto też rozważyć montaż w domu specjalnych czujek dymu i gazu. Urządzenia takie niewiele kosztują, a mogą uratować nam życie. Więcej informacji na temat cichego zabójcy jakim jest czad znajdziemy na stornie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej (link otworzy się w nowym oknie).

Autor: Patryk Siepsiak

2016-02-02

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer