Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Uczniowie pamiętali o rocznicy

Młodzież z "dwójki" i "trójki" upamiętniła 153. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny "Traper" zorganizował rajd zimowy szlakiem miejsc związanych z tym ważnym narodowowyzwoleńczym zrywem.


Pamiętali 

22 stycznia minęła 153. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji, zgodnie z wieloletnią tradycją, Uczniowski Klub Sportowo-Turystyczny "Traper" - działający przy zespołach szkół nr 2 i 3 w Konstancinie-Jeziornie - zorganizował rajd zimowy do miejsc pamięci narodowej położonych w powiecie piaseczyńskim. 

Kwiaty i znicze

Młodzież wraz z nauczycielami odwiedzili m.in. cmentarz w Słomczynie, gdzie spoczywa Ignacy Robak, 18-letni mieszkaniec gminy Konstancin-Jeziorna i pracownik papierni w Mirkowie. Warto podkreślić, że jest to jedyny znany z imienia i nazwiska powstaniec z naszego terenu. Uczniowie złożyli na jego grobie wiązankę kwiatów oraz zapalili znicze. Kolejnym punktem na trasie wycieczki był Cieciszew. To tutaj w nocy z 3 na 4 marca 1863 r. żołnierze rosyjscy zamordowali około 50 powstańców - według legendy, zostali oni powieszeni na drzewach wzdłuż drogi prowadzącej do Obór. Polskich żołnierzy pochowano w zbiorowej mogile. W 1963 r. mieszkańcy okolicznych wsi ustawili pamiątkowy głaz w miejscu kaźni. 

Mogiła pamięci

Uczniowie oddali też hołd powstańcom spoczywającym w mogile we wsi Henryków - Urocze (22 osoby poległe na przełomie sierpnia i września 1863 r.) i Otwocku Małym (w tamtejszej mogile znajdują się szczątki Polaków walczących w oddziale płk. Ziemomysła Kuczyka) oraz na cmentarzu parafialnym w Piasecznie. Tam z kolei znajduje się mogiła 12 powstańców poległych 19 maja 1863 r. w lesie chojnowskim pod Pilawą. Byli to żołnierze z oddziału Władysława Kononowicza. Tylko dwóch z nich – Hipolita Sobocińskiego z Góry Kalwarii i Ksawerego Jakubowskiego spod Łukowa – udało się zidentyfikować.

Muzeum na koniec

Podsumowaniem całodniowej wyprawy była wizyta w Muzeum Regionalnym w Piasecznie. Młodzież znalazła w nim liczne pamiątki, m.in. portret bohaterskiego księdza Ludwika Czajewicza, związane z powstaniem. 

Zapraszamy do obejrzenia filmu pt. „Powstanie Styczniowe na południowym Mazowszu", autorstwa Kamila Syskowskiego i Juliusza Sawczuka z udziałem Pawła Komosy. Film powstał z inspiracji Wojciecha Guszkowskiego.

Autor: Organizatorzy/Patryk Siepsiak

2016-02-02

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer