Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Przepióreczka na Dożynkach Prezydenckich

Niezwykłe wyróżnienie przypadło dziewczętom z Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Przepióreczka", działającego przy Zespole Szkół nr 2 w Konstancinie-Jeziornie. W niedzielę 11 września, podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, zespół zaprezentował dwa programy artystyczne - "Fantazje Polską" oraz "Suitę Warszawską". Konstancińską Przepióreczkę oklaskiwali gospodarze oraz zaproszeni goście dożynek, w tym para prezydencka Agata i Andrzej Duda.

Dożynki Prezydenckie w Spale mają długą tradycję. Po raz pierwszy zostały zorganizowane w 1927 roku przez prezydenta Ignacego Mościckiego. Z tego powodu organizowane w Spale dożynki zawdzięczają nazwę gospodarzowi: Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku po raz pierwszy Dożynki uświetnił występem konstanciński Zespół Pieśni i Tańca "Przepióreczka".

Na scenie w Spale

Do występu podczas tegorocznych Dożynek doszło dzięki zaproszeniu wystosowanemu przez ich organizatora, czyli władze Powiatu Tomaszów Mazowiecki. Organizatorzy docenili wysoki poziom prezentacji tanecznych i poziom artystyczny Zespołu, jak również bogaty i zróżnicowany program. Uczestnikom ogólnopolskiego święta plonów w Spale zaprezentowana została "Fantazja Polska" oraz "Suita Warszawska", do których choreografię stworzyła Lidia Leszczyńska, wychowawca zespołu. Ze sceny zabrzmiał "Walczyk o Konstancinie", Agaty Gregorczyk-Janik, opiekuna wokalnego zespołu. Piosenka ta zabrzmiała jeszcze raz po scenicznych występach, kiedy Przepióreczki dumnie prezentowały swoje stroje zgromadzonym uczestnikom imprezy. "Walczyk o Konstancinie" zabrzmiał także na antenie Radia Łódź, podczas wywiadu radiowego przeprowadzonego z naszym zespołem.


Atrakcje święta plonów i spotkanie z prezydencką parą

Po występach czas wolny dzieci z Zespołu spędziły w miasteczku regionów, w którym każde województwo prezentowało swoje dobra kulinarne i ciekawe miejsca do odwiedzenia. Były różnego rodzaju warsztaty m.in. dekorowania i pieczenia własnych pierników oraz strefa zabaw dla dzieci a także możliwość skosztowania najlepszych polskich produktów regionalnych i wymiany doświadczeń z innymi grupami folklorystycznymi.

Wyjątkowym wydarzeniem było spotkanie z parą prezydencką. Agata i Andrzej Duda zachwycili się strojami ludowymi dla dziewcząt z Przepióreczki i w bezpośredniej rozmowie wyrazili swoje uznanie dla Zespołu i zaprezentowanego programu. Była także sposobność na wykonanie pamiątkowych zdjęć. To miły akcent za zakończenie pierwszego występu konstancińskiej Przepiórki w Spale.

Autor: Grzegorz Żurawski

2016-09-21

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer