Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny

W Konstancinie-Jeziornie powstało Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny. Znajduje się w willi Świt przy ul. Żeromskiego 4, w której pisarz mieszkał wraz z żoną i córką. Muzeum prowadzi Konstanciński Dom Kultury we współpracy z Fundacją na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim, opiekującą się willą literata.

W 2001 roku nieruchomość, zgodnie z ostatnią wolą pisarki i malarki Moniki Żeromskiej - córki Stefana Żeromskiego, została przekazana wraz ze znajdującymi się w niej pamiątkami Fundacji na Rzecz Utrzymania Spuścizny po Stefanie Żeromskim. Głównym celem fundacji jest krzewienie wiedzy o pisarzu oraz jego dorobku, a także zachowanie willi Świt i pamiątek po rodzinie Żeromskich w jak najlepszym stanie. Fundacja od lat udostępnia willę pisarza do zwiedzania, któremu często towarzyszą prelekcje o życiu i twórczości Stefana Żeromskiego, wygłaszane przez prof. Alinę Kowalczykową.


Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny

W trosce o jak najlepsze zachowanie willi i rodzinnych pamiątek, Fundacja poprosiła o pomoc samorząd. 23 listopada ubiegłego roku Rada Miejska Konstancina-Jeziorny podjęła uchwałę, na mocy której zostało utworzone Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny. W imieniu Gminy Konstancin-Jeziorna prowadzi je Konstanciński Dom Kultury przy współpracy z Fundacją. Na podstawie umowy z Fundacją samorząd wydzierżawił pierwsze piętro willi, na którym znajdują się przeznaczone do zwiedzania pokoje rodziny Żeromskich. Utworzenie gminnego muzeum ma przede wszystkim umożliwić lepsze wykorzystanie pamiątek po pisarzu do celów edukacyjnych, kulturalnych oraz promocyjnych. Nowa instytucja ruszyła wiosną tego roku.

Obecnie w zabytkowej willi znajduje się m.in. gabinet Stefana Żeromskiego, z jego biurkiem, fotelem i kanapą. Można również zobaczyć rodzinne pamiątki, fotografie, obrazy, pierwsze wydania książek, a także przedmioty codziennego użytku. Willa Świt została zbudowana w 1913 roku, według projektu architekta Leona Chrzanowskiego, który wybudował ją dla malarza Zdzisława Jasińskiego. W lipcu 1920 roku Stefan Żeromski odkupił willę i mieszkał w niej z żoną i córką do końca życia (zmarł w listopadzie 1925 roku). 


Konstancin w życiu Żeromskiego

Pisarz uwielbiał spacerować po letnisku, a także zajmować się ogrodem i domowymi pracami. W willi Żeromscy spędzali wiosnę, lato i część jesieni, dzieląc je między Konstancin i wakacyjne wyjazdy nad morze. Przed zimą przeprowadzali się do Warszawy.
W konstancińskim okresie życia pisarza powstały wybitne dzieła, m.in. dramaty „Ponad śnieg bielszym się stanę”, „Biała rękawiczka”, „Uciekła mi przepióreczka”, słynny reportaż polityczny „Na probostwie w Wyszkowie”, rozprawa o drogach kultury współczesnej „Snobizm i postęp”, dzieło historyczne „Wiatr od Morza”, i koronujące jego twórczość „Przedwiośnie”. Ponadto dwa opowiadania "Wilgę" i "Pomyłki" Żeromski poświęcił właśnie Konstancinowi, opisując w nich m.in. jego przyrodę oraz interesujący pierwszowojenny cmentarz w Maryninie.

Muzeum Gminne Stefana Żeromskiego i Jego Rodziny można zwiedzać bezpłatnie w środy, soboty i niedziele, w godz. 10-16 (dni bezdeszczowe). Wcześniej można uzgodnić dokładny termin zwiedzania: tel. 666 700 009 (kustosz), 609 575 014 (fundacja), (22) 717 41 60 (administracja). Zwiedzaniu towarzyszą prelekcje o życiu i twórczości rodziny Żeromskich. Zapraszamy.

Autor: Grzegorz Traczyk, Konstanciński Dom Kultury

2017-06-28

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer