Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Znamy procedury obowiązujące w kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego, w której mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna wybiorą zadania do realizacji w 2018 r. W regulaminie wprowadzono kilka zmian. Nowością będzie m.in. możliwość składania wniosków i głosowania na projekty przez Internet.

Mieszkańcy decydują

Budżet Obywatelski to szczególna forma decydowania o części wydatków publicznych. Zasada jego funkcjonowania jest prosta – władze lokalne oddają do dyspozycji mieszkańców część gminnego budżetu. Dzięki temu mogą oni samodzielnie zgłaszać, a potem decydować w głosowaniu, na co zostaną przeznaczone te pieniądze. Ze środków Budżetu Obywatelskiego mogą być finansowane zadania, które należą do zadań własnych gminy. Mogą one obejmować zarówno obszar inwestycyjno-remontowy, jak również działania na płaszczyźnie kulturalnej, sportowej czy społecznej.

Nowości

W piątek (24 lutego) poznaliśmy procedury obowiązujące w nowej edycji Budżetu Obywatelskiego, w której mieszkańcy gminy Konstancin-Jeziorna wybiorą zadania do realizacji w 2018 r. W regulaminie wprowadzono kilka zmian. Najważniejszą z nich jest możliwość składania wniosków, w tym wprowadzania do niego ewentualnych uzupełnień i poprawek, przez Internet. Ponadto każdy mieszkaniec gminy, bez wychodzenia z domu i za pomocą jednego "kliknięcia", będzie miał możliwość oddania głosu na wybrany przez siebie projekt. Oczywiście samorząd nie rezygnuje z formy tradycyjnej. Wzorem lat poprzednich, stworzone zostaną punty do głosowania (ale uwaga! - swój głos będzie można oddać tylko w jeden z powyższych sposobów). Wszystko po to, aby ułatwić mieszkańcom korzystanie z BO.

Harmonogram

Bez zmian pozostaje m.in. obowiązek dołączenia do wniosku listy poparcia co najmniej 15 mieszkańców gminy oraz minimalny pułap 30 głosów jaki musi zebrać projekt, aby trafić do realizacji. Nie zmieniły się także wzory formularzy i kart do głosowania. Nowy jest natomiast harmonogram realizacji poszczególnych etapów BO (szczegóły poniżej). Przyjmowanie wniosków do edycji 2018 BO rusza 3 kwietnia i potrwa miesiąc. Wcześniej, do 28 lutego burmistrz gminy określi wysokość środków budżetowych przeznaczonych na BO oraz ich podział na poszczególne rodzaje projektów. Najlepsze pomysły wybierzemy głosowaniu, które potrwa od 4 do 15 września. Wkrótce podamy więcej szczegółów.

Harmonogram realizacji BO edycja 2018

Lp. Etap Termin
1. Promocja zasad przeprowadzania Budżetu Obywatelskiego. 
prowadzona w sposób ciągły
2. Zgłaszanie projektów.
od 3 do 28 kwietnia 2017 r.
3. Weryfikacja zgłoszonych projektów.
od 4 do 31 maja 2017 r.
4. Ogłoszenie listy projektów zakwalifikowanych do głosowania.
do 9 czerwca 2017 r.
5. Losowanie kolejności projektów na karcie do głosowania. 11 czerwca 2017 r.
6. Promocja projektów zakwalifikowanych do głosowania
od 12 czerwca
do 31 sierpnia 2017 r.
7. Głosowanie mieszkańców na projekty. od 4 do 15 września 2017 r.
8. Ogłoszenie listy projektów przyjętych do realizacji w roku 2018. do  29 września 2017 r.
9. Ewaluacja Budżetu Obywatelskiego.
prowadzona w sposób ciągły


Regulamin Budżetu Obywatelskiego do pobrania tutaj:

Autor: Patryk Siepsiak - Biuro Komunikacji Społecznej

2017-02-24

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer