Ratusz Gminy Konstancin-Jeziorna Dwór w Oborach Willa Hugonówka i rzeka Jeziorka Willa Syrena Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym

Bezdomność najczęściej nie jest wyborem

Zima to szczególnie trudny czas dla osób pozostających na stałe „bez dachu nad głową”. Spadki temperatury często dużo poniżej zera, skutkują wychłodzeniem organizmu, a w skrajnych przypadkach śmiercią. W ramach Akcji Zima strażnicy konstancińskiej Straży Miejskiej, cyklicznie kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne.

- Nie udawajmy, że nie widzimy bezdomnych, nie mijajmy ich obojętnie. Osoba leżąca na ławce czy na chodniku to sygnał do działania, do szybkiej reakcji w celu udzielenia pomocy - apeluje Stanisław Grudzień, komendant Straży Miejskiej w Konstancinie-Jeziornie. – Bezdomność to nie zawsze kwestia czyjegoś wyboru, często jest to życiowa konieczność. Zazwyczaj z powodu choroby, wieku czy niedostatków finansowych, ludzie wpadają w życiowe tarapaty i pułapkę bezdomności.


Straż Miejska kontroluje i pomaga

Podejmowane przez Straż Miejską działania, mają na celu uchronienie osób bez stałego miejsca zamieszkania przed zamarznięciem. Strażnicy sprawdzają miejsca pobytu i noclegowania osób bezdomnych, głównie pustostanów, altan działkowych czy baraków. Miejsca takie nie gwarantują bezpieczeństwa osób tam przebywających. Obok niskich temperatur, często przyczyną tragedii jest pozostawianie otwartego ognia, czy niewłaściwe obchodzenie się z urządzeniami grzewczymi. Jeśli towarzyszy temu stan nietrzeźwości czy upojenia alkoholem, ryzyko utraty zdrowia czy życia wzrasta. Systematyczne kontrole pozwoliły na stworzenie rejestru miejsc przebywania osób bezdomnych. Taki rejestr jest uzupełniany i weryfikowany na bieżąco, a informacje są przekazywane Policji, której funkcjonariusze w ramach nocnych patroli, kontrolują te miejsca szczególnie wtedy, gdy termometry wskazują silny mróz.

- Liczymy również na pomoc mieszkańców. – mówi komendant Grudzień. – Pod numerem 986całodobowo przyjmujemy informację o zagrożeniach, które mogą dotyczyć osób nie tylko bezdomnych.Po otrzymaniu każdego zgłoszenia, wysyłany jest patrol, który podejmuje decyzje o postępowaniu i formach ewentualnej pomocy.- Gdy jest to osoba trzeźwa i wyrazi zgodę, zostanie odwieziona do schroniska dla osób bezdomnych. Jeśli będzie to osoba nietrzeźwa, to spędzi noc w izbie wytrzeźwień. – informuje komendant.

Mamy nadzieję, iż Straż Miejska wspierana wrażliwością, dobrą wolą i gotowością udzielania pomocy przez mieszkańców gminy oraz instytucji niosących pomoc charytatywną, pozwoli zapobiec tragicznym w skutkach konsekwencjom bezdomności.


Pod numerem 986 całodobowo można zgłaszać Straży Miejskiej informację o sytuacjach zagrożenia.Autor:

2017-01-18

KAMERY ONLINE

NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Wirtualny Spacer